02.10.2022 17:33 6 PM/TTM

'To są ważne dni i trzeba je czcić.' 32 dni obrony Helu

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Hel był ostatnim polskim bastionem na Pomorzu, walczącym z agresorem w wojnie obronnej 1939 roku. Jego załoga skapitulowała dopiero 2 października. W niedzielę (2 października) odbyły się uroczystości upamiętniające 32 dni bohaterskiej obrony Helu.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Dokładnie 83 lata później, w rocznicę tych wydarzeń, słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 44 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, którzy zakończyli szkolenie podstawowe w 43 Batalionie Saperów w Rozewiu, a ślubowanie złożyło 54 kadetów Oddziałów Klas Mundurowych z liceów w Pucku i Rzepinie.

W tym roku szczególnie ciekawa uroczystość, bo nie tylko wspominaliśmy tych, którzy polegli w obronie Helu, którzy heroicznie bronili się przez 32 dni na tym wąskim skrawku ziemi, ale odbyły się jeszcze dwie ważne uroczystości, czyli przysięga żołnierska, jak również uczniowie szkół mundurowych złożyli ślubowanie. Odbyło się to po raz pierwszy przy takiej uroczystości - mówił dla Twojej Telewizji Morskiej Mirosław Wądołowski, burmistrz Helu.

Zależy nam na tym, żeby o tym mówić, żeby o tym pamiętać i pokazywać młodym pokoleniom, że to są ważne dni i że trzeba je czcić - zaznacza Żanna Sępińska, kierownik zespołu ds. promocji, turystyki i kultury w helskim urzędzie miasta.

Oprócz tego w ramach obchodów odbył się Piknik Wojskowy. Była prezentacja sprzętu wojskowego Morskiej Jednostki Rakietowej, 43 Batalionu Saperów i Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW. Nie zabrakło marynarskiego poczęstunku, w tym wojskowej grochówki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...