14.09.2022 15:00 3 PM/KMP Gdynia

Oszukują seniorów metodą 'na członka rodziny' – 84-latka straciła biżuterię

Zdjęcie ilustracyjne/Fot.pixabay.com

Wczoraj oszuści pod pretekstem leczenia córki, która jest w bardzo ciężkim stanie, wyłudzili od seniorki biżuterię wartą 8 tys. zł. Teraz sprawą zajmują się policjanci.

W ostatnim czasie prócz metody "na wnuczka" wykorzystywaną przez oszustów metodą jest również tzw. kradzież „na córkę, policjanta, prawnika czy lekarza”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób.

We wtorek (13 września) o 15.00 do 84-letniej mieszkanki Gdyni zadzwoniła osoba, która przedstawiła się za lekarza i poinformowała o ciężkim stanie córki.

Następnie po około 30 minutach do mieszkania seniorki przyszedł mężczyzna podający się za notariusza i powiedział, że potrzebne są pieniądze na pokrycie kosztów leczenia córki. Kobieta przekazała mężczyźnie biżuterię wartą 8 tys. zł. O tym, że została oszukana, zorientowała się po fakcie - podaje podkom. Jolanta Grunert z gdyńskiej komendy.

W trakcie prowadzenia rozmowy telefonicznej sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie pozwalają im zastanowić się, czy sprawdzić informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą np. w leczeniu osoby bliskiej lub posłużą jako kaucja dla kogoś z rodziny, kto doprowadził do wypadku, w którym są osoby ranne. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają z oszczędnościami ofiary.

Aby nie dać się oszukać należy zachować ostrożność. W sytuacjach kiedy dzwoni do nas osoba podszywająca się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo o sumie pieniędzy, którą dysponujemy zarówno w domu jak i na koncie bankowym. Zweryfikujmy, czy osoba dzwoniąca jest tą, za którą się podaje. W tym celu oddzwońmy do niej na znany nam numer telefonu bądź skontaktujmy się z rodziną tej osoby i zapytajmy czy faktycznie potrzebuje ona naszej pomocy.

Należy pamiętać o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie im pieniędzy ani biżuterii. W sytuacji kiedy zatelefonuje do nas nieznana osoba i poda się za członka rodziny, policjanta lub innego urzędnika, a następnie poprosi o przekazanie pieniędzy należy rozłączyć się i zadzwonić na numer alarmowy 112 - dodaje podkom. Jolanta Grunert z gdyńskiej komendy.

Policja zwraca się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24