06.08.2022 12:19 4 Kaja/gdansk.pl

Ekologiczne kosiarki „z kożuszkiem” zadbają o tereny zielone w Gdańsku

Fot. pixabay.com

Na teren parku Opływ Motławy na Olszynce w Gdańsku wybiegło kilkanaście owiec wrzosówek. Będą tam pełnić rolę … naturalnych kosiarek do trawy. Wypas owiec potrwa do końca października.

Wyjątkowe „żywe kosiarki" dbać będą o 1 hektar zagrodzonego terenu. Przed niekorzystną pogodą zwierzęta będą mogły się schronić pod specjalnie dla nich przygotowaną wiatą, na miejscu jest także paśnik, poidło oraz lizawki solne. Przez cały okres wypasu, wrzosówki będą pod opieką weterynaryjną.

Na miejscu prócz pracownika, który będzie doglądał zwierząt będzie też monitoring. Planowana jest również transmisja aktywności owiec na platformie Youtube.

Obecność owiec w tym miejscu korzystnie wpłynie na stan terenów zielonych, bowiem wypas zwierząt pozwoli na spowolnienie procesów odrastania wysokich roślin. Jak wynika z badań, tam, gdzie bytują owce znikają chwasty, a pojawiają się wartościowe gatunki roślin.

Owce w roli "żywych kosiarek" stają się coraz popularniejsze w Polsce jak i za granicą. „Pracowały” tak m.in. na lotnisku w belgijskim Zaventem czy w największym parku w Madrycie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24