31.07.2022 09:00 7 AB/TTM

Najbogatsze gminy w okolicy - Gniewino i Kosakowo

Fot. TTM

Według najnowszego rankingu Ministerstwa Finansów na najbogatsze i najbiedniejsze gminy w Polsce w 2022 roku, gmina Gniewino zajęła 81. miejsce natomiast Kosakowo 103. miejsce. Ranking został stworzony na podstawie wskaźników dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Najbogatszą gminą w powiecie wejherowskim okazała się gmina Gniewino, która zajęła 81 miejsce na 2477 samorządów. Na jednego mieszkańca przypada tam 3313,07 złotych. Najbiedniejszą gminą w powiecie jest natomiast gmina Linia, która zajęła 2039. miejsce.

Gmina Linia ma specyficzny charakter ze względu na położenie. Logistycznie nie jesteśmy terenem atrakcyjnym inwestycyjnie - mówi Bogusława Engelbrecht, wójt gminy Linia. - Grunty są sprzedawane na cele budowlane i głównym naszym podatkiem jest ten od nieruchomości.

W powiecie puckim najbogatsza jest gmina Kosakowo, gdzie na mieszkańca przypada 3135,45 złotych.

Pozycja na liście jeżeli chodzi o dochody od mieszkańca wychodzi głównie z ilości inwestycji przemysłowych, usługowych, które są na terenie gminy Kosakowo. To one generują główny dochód do budżetu. Gmina jest też duża powierzchniowo stąd też wynika ilość podatków, które wpływają. Plus jest jeszcze taki, że nie mamy jeszcze tak dużej liczby mieszkańców. Im wyższa ilość mieszkańców, tym ten przelicznik na jednego mieszkańca spada - mówi Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.

Pierwsze miejsce w Polsce zajęła gmina Kleszczów z województwa Łódzkiego, gdzie dochód na jednego mieszkańca wynosi blisko 30 tysięcy złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24