05.07.2022 15:00 1 AB/TTM

Gryf Literacki dla Michała Jelińskiego za książkę o wejherowskim tenisie

Fot. Marek Trybański/TTM

Konkurs Gryf Literacki 2021 został rozstrzygnięty. Gala wręczenia nagród odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie, gdzie poznaliśmy laureatów w kategoriach literatura piękna i popularnonaukowa.

W tym roku padł rekord pod względem zgłoszonych do konkursu tytułów. Jury oceniało 60 publikacji.

Jest to szesnasta edycja konkursu, który przede wszystkim ma za zadanie promować twórców naszego regionu. Każda książka jest związana z powiatem wejherowskim - osobą autora, bądź tematyką książki. Kapituła konkursu złożona jest z laureatów poprzednich edycji oraz dyrektora biblioteki i naczelnika wydziału kultury. Czyta te wszystkie książki i przyznaje punkty - informuje Ewelina Magdziarczyk - Plebanek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.

W kategorii literatura popularnonaukowa Gryfa Literackiego zdobył Michał Jeliński, który napisał książkę o wejherowskich kortach tenisowych. Publikacja powstawała blisko cztery lata.

Książka sięga prawie XIX wieku, przekrój czasowy jest dosyć duży, ale starałem się zbierać dostępne źródła. Ta książka może być materiałem źródłowym dla następnych poszukiwaczy czy osób zajmujących się tenisem w Wejherowie. Na terenie Wejherowa przed momentem powstania kortów przy Kalwaryjskiej znalazłem już cztery wcześniejsze lokalizacje. To były pojedyncze lokalizacje. Niewątpliwą ciekawostką było to co na kortach się działo. Były to mecze hokejowe, atrakcyjne ślizgawki, jazda figurowa na lodzie oraz duża ilość bardzo ważnych dla tenisa imprez sportowych - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Michał Jeliński, laureat.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

W kategorii literatura piękna, wygrała Iwona Bogusz, autorka książki pt. „Aptekarz”.

Inspiracją do napisania aptekarza byli ludzie, miejsca w których byłam i praca którą wykonuje. Książka przedstawia całą mnie, to zlepek wszystkich elementów składających się na moją historię i na moje Ja. Uważam że to super idea, ta forma promuje czytelnictwo. Jeżeli dzieje się to w mieście z którego pochodzę, to uważam że należy to chwalić, promować i należy o tym mówić - mówi Iwona Bogusz, laureatka.

W sumie nominowano 38 tytułów w kategorii literatury pięknej i 22 tytuły w kategorii literatury popularnonaukowej. Wszystkie publikacje ukazały się w 2021 roku i pod koniec 2020 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24