30.06.2022 13:00 4 AB/MOSG

Nowy patrolowiec straży granicznej na wodach Bałtyku

źródło: MOSG

Wielozadaniowa pełnomorska jednostka patrolowa została zwodowana w Gdańsku. W ten sposób zakończono pierwszy etap budowy patrolowca. Jednostka trafi teraz do Francji skąd wróci w pełni wyposażona.

źródło: MOSG źródło: MOSG źródło: MOSG źródło: MOSG źródło: MOSG źródło: MOSG źródło: MOSG źródło: MOSG źródło: MOSG źródło: MOSG źródło: MOSG źródło: MOSG źródło: MOSG

Budowa patrolowca OPV rozpoczęła się rok temu. W środę (29 czerwca) w Gdańsku odbyło się wodowanie kadłuba z nadbudową i częściowym wyposażeniem. Jednostka otrzyma numer SG-301.

To ważne wydarzenie, wzruszający moment. Próby zanurzeniowe mamy już za sobą, więc możemy być spokojni o efekt tej operacji - mówi Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Za kilkanaście dni SG-301 ma zostać przetransportowany do francuskiej stoczni, gdzie nastąpi wyposażenie jednostki.

Nowa jednostka OPV ma służyć w ochronie zewnętrznych morskich granic Unii Europejskiej, głównie na akwenach Morza Bałtyckiego i Śródziemnego. Patrolowiec przeznaczony jest do udziału w połączonych wielozadaniowych operacjach morskich koordynowanych przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej, w tym do ujawniania prób przekroczenia morskich granic UE wbrew przepisom - informuje Morski Oddział Straży Granicznej.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich i komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. SG Andrzej Prokopski.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24