23.06.2022 10:00 2 AB/UM Gdynia

"Polski cud techniki". Testują wodorowy autobus

źródło: UM Gdynia

NesoBus - to nowy autobus napędzany wodorem testowany w Gdyni. Pojazd jest zeroemisyjny i oczyszcza powietrze ze szkodliwych pyłów. Próba ma przygotować na wprowadzenie tego typu pojazdów na stałe do miasta.

źródło: UM Gdynia źródło: UM Gdynia

Pojazd w Gdyni pojawił się w środę (22 czerwca) w ramach testów, gdzie przez dwa dni można go wypatrywać. Przedstawiciele miasta, miejskich spółek komunikacyjnych i ZKM Gdynia przyglądali się jak ta technologia sprawdza się w praktyce.

To zadziwiający, polski cud techniki, ale jak przystało na Gdynię również cud designu, co bardzo mnie cieszy, bo to przyjemność podróżować pojazdem, który jest nie tylko ekologiczny i efektywny, ale także piękny. Mam nadzieję, że już niedługo nadejdzie taki dzień, kiedy tego typu autobusami będziemy się przemieszczać po Gdyni - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Jak informuje Urząd Miasta Gdynia, pojazd emituje 59 ton dwutlenku węgla, natomiast przeciętny autobus z silnikiem diesla dostarcza do atmosfery blisko 800 ton.

Wodorowy autobus emituje podczas jazdy jedynie parę wodną. Powstaje ona w wyniku połączenia wodoru ze zbiornika na dachu z pobranym z powietrza tlenem, w tzw. ogniwie paliwowym. Wcześniej tlen jest oczyszczany przez specjalne filtry - czytamy na portalu gdynia.pl.

W Gdyni powstanie również stacja tankowania, dzięki której autobusy wodorowe będą mogły na stałe zagościć do miasta.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24