22.05.2022 17:00 2 AB/mat.pras.

Ruszają badania na rzecz elektrowni wiatrowej Baltica 1

mat.pras.

PGE Baltica przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na rzecz morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1. Kampania pomiarowa ma potrwać około dwóch lat.

Dwuletni okres pomiarów da nam reprezentatywne dane na temat warunków meteorologicznych panujących na obszarze przeznaczonym pod budowę elektrowni na morzu. Wyniki pomiarów będą stanowić bezcenną wiedzę dla kolejnych etapów rozwoju tego projektu, w szczególności niezbędną do rozmieszczenia turbin, tak, by ich moc wykorzystywana była w sposób jak najbardziej efektywny - mówi Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.

Do pomiarów zostanie wykorzystana technologia LiDAR, która wykorzystuje światło promienia laserowego. Baltica 1 to obecnie jeden z trzech realizowanych projektów morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W latach 2026-2027 swoja działalność mają rozpocząć elektrownie Baltica 2 i Baltica 3. Uruchomienie elektrowni Baltica 1 przewidziane jest po 2030 roku. Powstanie ona około 80 km od polskiego brzegu Bałtyku.

Więcej na temat farm wiatrowych pisaliśmy tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24