25.02.2022 12:00 7 AB/TTM

Dyrektor ds. medycznych: 'Do SOR-u zgłaszają się pacjenci ze wszystkim'

źródło: Daniel Zaputowicz/TTM

Szpitalne Oddziały Ratunkowe w Polsce obecnie są przepełnione pacjentami. Na SOR zgłaszają się osoby z różnymi dolegliwościami, niekoniecznie zagrażającymi życiu. 'Powiedziałem kiedyś, że SOR został zdeprecjonowany, ponieważ miał on służyć do ratowania życia, czyli zajmować się ostrym pacjentem' - mówi Jacek Pilarczyk, dyrektor medyczny szpitala w Wejherowie.

Na początku lutego w Wejherowie działalność SOR-u została ograniczona. Utrudnienia spowodowane brakiem lekarzy potrwały dwa dni. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Problemy z działalnością Szpitalnego Oddziału Ratunkowego występują nie tylko w Wejherowie, ale także w szpitalach w całej Polsce.

W raporcie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z roku 2020 można zobaczyć, jaka jest liczba lekarzy z aktywnym prawem wykonywania zawodu przypadająca na tysiąc mieszkańców. Średnia dla Unii Europejskiej wynosi 3,8 lekarza, a w Polsce 2,4. Jeżeli dodamy postępującą w Polsce lukę pokoleniową, to możemy się spodziewać, że takie sytuacje, braku lekarzy będą się pojawiały częściej - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Jacek Pilarczyk, Dyrektor ds. Medycznych szpitala w Wejherowie.

Problemy z działalnością SOR-ów wynikają również z obecnej sytuacji pandemicznej, która utrudnia funkcjonowanie wielu szpitali ze względu na dużą ilość przyjmowanych chorych, ale także ze względu na zachorowania personelu.

Pamiętajmy że nadal trwa pandemia. Braki kadr medycznych są okresowo powodowane ich zachorowaniami. Jeżeli nagle wypada 10 osób, nie ma kto ich zastąpić - dodaje Jacek Pilarczyk.

W celu odciążenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, lekarze zalecają wizyty w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej, gdzie medycy również mogą wystawić potrzebne skierowanie.

Do SOR-u zgłaszają się pacjenci z bólem brzucha i różnymi innymi dolegliwościami. Często to nie są stany nagłe. W takich przypadkach należy iść do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, gdzie również pacjenci mogą uzyskać właściwe skierowanie - mówi Jacek Pilarczyk.

Cała rozmowa z Jackiem Pilarczykiem znajduje się pod linkiem


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...