21.01.2022 10:10 5 PM/UM Wejherowo

Wejherowianka: ‘Jestem pierwszą kobietą w Polsce, która została królem’

Fot. mat.pras.

Ludmiła Gołąbek z Wejherowa po raz drugi w historii została królem Okręgu Pomorskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Oficjalna intronizacja króla odbyła się w czwartek (20 stycznia) w kościele garnizonowym w Toruniu.

— Jestem pierwszą kobietą w Polsce, która została królem Bractwa Kurkowego, bo nie nazywają mnie królową, tylko królem - mówi Ludmiła Gołąbek. - Jestem zaszczycona zdobytym tytułem, tym bardziej, że zdobyłam go po raz drugi. To podczas turnieju strzelania do kura – kur spadł, zostałam królem.

Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji bractw strzeleckich i ich patrona - św. Sebastiana.

— Święty Sebastian jest uniwersalnym świętym, dlatego że jest świętym wielu związków i zawodów. Praktycznie dzień 20 stycznia jest świętem europejskim - mówi Lech Magnuszewski, prezes Okręgu Pomorskiego KBS.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie reaktywowano w 1993 roku. Od 1994 roku jest członkiem Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Członkowie bractwa uczestniczą w imprezach brackich w kraju i zagranicą i każdego roku organizują zawody o "Miecz Jakuba Wejhera" dla bractw z całej Polski.

Przypomnijmy, że w grudniu miasto oddało do używania teren dawnej strzelnicy Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Wejherowie. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...