06.12.2021 11:00 31 PM/pomorskie.eu

Wzrosną ceny biletów kolejowych

Fot. archiwum

„Żywność, paliwo, gaz, energia elektryczna wszystko drożeje” – więcej zapłacimy również za bilety na przejazdy pociągami PKP SKM i Polregio. Nowe ceny obowiązywać będą od niedzieli, 12 grudnia 2021 roku.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, odpowiedzialny za organizację przewozów w regionie, wprowadza nowe ceny biletów w Taryfie Pomorskiej. Obowiązuje ona w pociągach PKP SKM i Polregio.

Na ceny biletów kolejowych wpływ ma wiele czynników. Jeden z najważniejszych to koszty energii elektrycznej.

Rząd zafundował nam galopujący wzrost cen, który przekłada się na wszystkie aspekty naszego życia. Żywność, paliwo, gaz, energia elektryczna wszystko drożeje. Tylko w przypadku trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej w ciągu ostatnich 3 lat koszt zakupu energii elektrycznej wzrósł o prawie 70 proc. A pamiętajmy, ze prąd cały czas drożeje, i tak naprawdę nie wiemy ile będzie kosztować w 2022 roku – zaznacza Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Nie bez znaczenia jest też trwająca pandemia.

W 2020 r. zanotowaliśmy spadek liczby pasażerów o około 25 proc. A mniej pasażerów to mniejsze wpływy z biletów – dodaje wicemarszałek.

Stąd jak przekonują urzędnicy konieczna jest podwyżka cen biletów kolejowych. Ceny biletów mają wzrosnąć o około 9 proc. Dodatkowo do oferty wprowadzony zostanie nowy bilet tygodniowy. Będzie to bilet imienny w relacji tam i z powrotem. Będzie można go kupować według taryfy normalnej, oraz ze zniżką handlową 10 i 50 proc. Najtańszy pełnopłatny bilet tygodniowy, w strefie do 6 km kosztować będzie 38 zł.

Nowa Taryfa Pomorska została tak skonstruowana, aby przejazdy pociągiem były tańsze niż samochodem – czytamy na stronie pomorskie.eu.

Na najdłuższych trasach różnica na korzyść kolei to nawet kilkadziesiąt złotych. Dla 81 proc. pasażerów, którzy podróżują na odległość do 30 km ceny biletów według stref km wzrosną średnio o 10,09 proc., natomiast dla osób podróżujących na odległości większe niż 30 km (19 proc. wszystkich podróżnych) ceny wzrosną tylko o 5,67 proc. Średnia ważona stopa podwyżki wynosi 9,07 proc.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24