03.12.2021 14:00 3 AB/TTM

Czytali po kaszubsku w powiatowym konkursie

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Dzieci z całego powiatu czytały teksty kaszubskie podczas konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô“. Laureaci pierwszych trzech miejsc z każdej kategorii wystąpią podczas finału regionalnego w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

W czwartek (2 grudnia) w Gminnym Domu Kultury w Lini odbył się powiatowy konkurs czytania tekstów kaszubskich. Na wydarzenie przyjechało wielu laureatów wcześniejszego etapu na poziomie gminnym.

Dzisiaj gościmy uczestników, mistrzów z wielu gmin. Jest około 70 uczestników, większość przyjechała osobiście, ale ze względu na to, że niektóre dzieci są na kwarantannie łączymy się z nimi także online. Mamy 5 kategorii: klasy 1-3, 4-6, 7-8, młodzież ponadpodstawowa i osoby dorosłe. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach, którzy zajmą miejsce od 1-3 przechodzą do etapu regionalnego - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Kamila Soroko, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini.

W komisji konkursowej zasiedli Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko–Pomorskiej w Wejherowie i Paulina Węsierska. Przewodniczącą jury była Jaromira Labuda.

Przede wszystkim dlatego, że dzieci czytają, zwracamy uwagę na dobrą wymowę kaszubską oraz na nieprzekręcanie wyrazów. Widać, które dzieci są oswojone z językiem kaszubskim, a które się tego nauczyły tylko do celów konkursu. Dzieci coraz lepiej sobie radzą z językiem, może to dlatego, że coraz powszechniej do szkół wprowadza się język kaszubski - mówi Jaromira Labuda, przewodnicząca komisji.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach oraz osoby wyróżnione otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe wręczane przez wójta gminy Linia Bogusławę Engelbrecht. Finał regionalnego konkursu odbędzie się w piątek (10 grudnia) w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Więcej zdjęć tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...