18.10.2021 12:15 11 WH/TTM

Rondo przy ul. Strzeleckiej z nazwą Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W piątek (15 października) odbyła się uroczystość nadania nazwy skrzyżowania przy ul. Strzeleckiej w Wejherowie. Patronem ronda zostało Kurkowe Bractwo Strzeleckie.

Decyzję o nadaniu takiego imienia podjęła Rada Miasta Wejherowa mocą uchwały nr VIIIk/XXVI/369/2021 z dnia 15 czerwca 2021 roku.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych, miasta, powiatu oraz gminy Wejherowo – prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, wicestarosta wejherowski Jacek Thiel i wójt gminy Wejherowa Przemysław Kiedrowski. Pojawili się także główni bohaterowie, czyli członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Wybuch wojny spowodował to, że bractwa kurkowe zostały zapomniane. Dopiero w latach 90. bractwa wróciły, ale jednocześnie trzeba było przypomnieć całą historię, która sięga wieków średnich. Okres międzywojenny w przypadku Wejherowa to doniosłe znaczenie dla ziemi wejherowskiej. Obecnie bractwo po reaktywacji zapisuje się chwalebnie w dziejach okręgu pomorskiego i całego zjednoczenia krajowego – tłumaczy Lech Magnuszewski, prezes Okręgu Pomorskiego Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

To kolejne rondo na Pomorzu, które nosi nazwę Bractwa. Ostatnie nadanie miało miejsce w Starogardzie Gdańskim w 2013 roku.

Jestem przekonany, że kiedy wejherowianie się dowiedzą, że bractwo zostało wyróżnienie to poczytają o tym i powiedzą - „takie coś było naprawdę? Przez te sześć wieków?” To wyróżnienie nakłada w dalszym ciągu bardzo poważną pracę na rzecz bractwa i społeczności – dodaje Magnuszewski.

Obecne były także poczty sztandarowe Kurkowych Bractw Strzeleckich m.in. z Gdyni, Skarszew, Kościerzyny, Starogardu i Tczewa. Podczas ceremonii odegrano i odśpiewano „Hymn Strzelców”, jako Hymn Bractw Kurkowych.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Cała fotogaleria z wydarzenia.

To rondo jest w takim miejscu, że odgrywa bardzo ważną rolę w układzie drogowym. To ma być najłatwiejszy przejazd przez Wejherowo od Trasy Kaszubskiej do Drogi Krajowej nr 6. To rondo jest w pobliżu dawnej strzelnicy, która miała niesamowite znaczenie w historii Wejherowa. Ta strzelnica w życiu Wejherowa była ważnym miejsce i z punktu widzenia patriotycznego i życia miasta i często o nim mówimy jako miejscu twórczym. Dzisiaj jej nie ma, a rondo ma o tym przypominać – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Prezydent Wejherowa podkreślił też, że Bractwo zamierza na nowo stworzyć strzelnicę w przyszłości.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24