16.09.2021 12:00 0 PM/Norda FM

'Bezcenny edukacyjny wymiar' - powstała moneta ‘Zbrodnia w Piaśnicy’

Źródło: NBP

Na rewersie zostały przedstawione pnie drzew sosnowych, niemych świadków zbrodni. Na awersie monety widnieją sosny – symbol lasów Piaśnicy. Narodowy Bank Polski poinformował, że można już kupić nową srebrną monetę kolekcjonerską „Zbrodnia w Piaśnicy” – o nominale 10 zł.

Narodowy Bank Polski w swojej polityce monetarnej wydaje emisję monet kolekcjonerskich o treści historycznej.

Moneta kolekcjonerska srebrna o wartości 10 złotych pod nazwą Zbrodnia w Piaśnicy wydana została po raz pierwszy i fakt ten ma bardzo duże znaczenie też edukacyjne. Wydarzenia tragiczne związane z niemiecką zbrodnią w Piaśnicy są znane mieszkańcom Pomorza, natomiast na pewno nie ogółowi mieszkańców Polski. Podjęcie takiej inicjatywy jest w sensie edukacyjnym dla nas bezcenne – mówi dla radia Norda FM Teresa Patsidis, zastępca dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego.

Srebrna moneta na rewersie przedstawia pnie drzew sosnowych, a za nimi postacie ustawione w szyku przed egzekucją. Wzdłuż dolnego brzegu widnieje napis – Zbrodnia w Piaśnicy. Na awersie monety widnieją sosny – symbol lasów Piaśnicy.

Moneta jest już do nabycia, jej nominał to 10 zł. Została wyemitowana w nakładzie 10 tys. sztuk, a jej koszt to 140 zł. Można ją kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...