31.08.2021 08:10 0 WH/UG

Odszedł dr hab. Andrzej Ceynowa - rektor senior Uniwersytetu Gdańskiego

W poniedziałek (30 sierpnia) Uniwersytet Gdański poinformował o śmierci dr hab. Andrzeja Ceynowy - byłego rektora Uniwersytetu Gdańskiego, wybitnego amerykanisty oraz prezesa gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Profesor odszedł w wieku niespełna 70 lat.

Dr hab Andrzej Ceynowa urodził się w 1951 roku w Gdańsku. Studia w Instytucie Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończył w 1974 roku. W tym samym czasie rozpoczął karierę zawodową na Uniwersytecie Gdańskim. W 1978 roku uzyskał tytuł doktora na poznańskiej uczelni. W latach 90. został doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W 1995 został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego UG. Prywatnie pasjonował się literaturą, teatrem, muzyką klasyczną i podróżami.

Żegnamy niezwykłego człowieka – pełnego temperamentu, pasji, życzliwości, któremu zawsze na sercu leżały sprawy Uniwersytetu ale też regionu i kraju. Żegnamy Nauczyciela i Przyjaciela wielu z nas. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia - czytamy w oświadczeniu Uniwersytetu Gdańskiego.

W 2002 roku został wybrany na stanowisko Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, które piastował do 2008 roku. W tym czasie na terenie Kampusu w Oliwie powstały nowe gmachy Wydziału Nauk Społecznych, Biblioteki Głównej, Neofilologii oraz siedziba nowego Rektoratu. Przez osiem kolejnych lat pełnił funkcję Dziekana Wydziału Filologicznego UG przyczyniając się do rozwoju badań naukowych oraz poszerzania oferty dydaktycznej wydziału i uczelni. W listopadzie skończyłby 70 lat.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...