30.08.2021 08:36 7 WH/mat.pras.

Blisko dwie tony śmieci na plażach – podsumowanie akcji ‘Czysty Bałtyk’

Źródło: mat. pras.

Ponad 1700 wolontariuszy zebrało blisko dwie tony śmieci na Półwyspie Helskim i w Trójmieście w ramach akcji „Czysty Bałtyk”. W piątek (27 sierpnia) i sobotę (28 sierpnia) plaże sprzątali m.in. sportowiec Robert Korzeniowski wraz z żoną Justyną czy aktorka Katarzyna Bujakiewicz.

O akcji „Czysty Bałtyk” informowaliśmy na łamach naszego portalu. To debiutancka edycja wielkiego sprzątania bałtyckich plaż i pasów nadbrzeżnych.

Zebrano prawie dwie tony śmieci (1957,42 kg), na które złożyło się tysiące petów i kapsli, butelek, puszek, plastikowych opakowań, ale też zepsuta elektronika, czy części garderoby – informuje Kajetan Cyganik ze stowarzyszenia Czysta Polska.

Inicjatywa rozpoczęła się w piątek (27 sierpnia) sprzątaniem Półwyspu Helskiego. Nie było to łatwe zadanie ze względu na zmienną pogodę i ulewny deszcz. Na plaży znaleziono pety i kapsle, zaś w lesie – sterty butelek, puszek i opakowań, ubrania, klapki, radia samochodowe i plastikowy model messerschmitta.

Na wydmach i pasie lasów przybrzeżnych wolontariusze zobaczyli zużyte kawałki papieru toaletowego, wkładki higieniczne, podpaski i pieluchy. Niejednokrotnie natrafiali na fekalia.

Łącznie w akcję zaangażowało się 1787 wolontariuszy, wśród których byli Robert i Justyna Korzeniowscy, Rafał Sonik, Iga Kreft i Katarzyna Bujakiewicz. Nie zabrakło także YouTuberów - n3jxiom, enduroboy_54, luferek, dev1tv, gontarsky, Agata Sacewicz z „Kluchą” oraz Ola Brzeska.

Źródło: mat. pras. Źródło: mat. pras. Źródło: mat. pras. Źródło: mat. pras. Źródło: mat. pras.

Czyszczenie Polski, to sport drużynowy. Przyjechaliśmy tutaj dużym zespołem, by powalczyć o medale w zbieraniu śmieci. Jestem tutaj z kilku powodów. Przede wszystkim wiele zawdzięczam naturze i chcę się jej zrewanżować. Poza tym jako mistrz olimpijski do końca życia mam obowiązek robić dobre rzeczy i dawać przykład odpowiedzialnego zachowania – mówi Robert Korzeniowski.

Sprzątanie na Półwyspie Helskim zakończyło się wynikiem 1247 kg śmieci. W sobotę (28 sierpnia) w Trójmieście, Rewie i Pucku było już lepiej, ale zebranie 711 kg śmieci, to wciąż zbyt wysoki wynik.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...