24.08.2021 15:00 5 NW/pomorskie.eu

Gdański szpital psychiatryczny przejdzie metamorfozę

Fot. Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku

Blisko 2,5 mln zł otrzyma na modernizację szpital psychiatryczny w Gdańsku. Zadania realizowane będą na oddziałach dla nieletnich pacjentów. W ramach prac powstaną m.in. plac zabaw i siłownia, a także wymieniona zostanie instalacja.

Modernizacją na tzw. Srebrzysku zostanie objęty Oddział Dziecięco-Młodzieżowy. Planuje się utworzenie m.in. izolatek dla nieletnich pacjentów zakażonych Covid-19 i wymagających hospitalizacji psychiatrycznej (4 miejsca) oraz całorocznego pawilonu terapeutycznego.

Pawilon ma składać się z dwóch pomieszczeń do terapii, toalet i szatni. Co więcej, ma powstać pracownia komputerowa z wyposażeniem, zewnętrzny plac zabaw i siłownia. Na terenie Izby Przyjęć ma być dodatkowa izolatka.

Jak podaje pomorskie.eu, w związku ze zwiększoną liczbą hospitalizowanych pacjentów konieczne jest rozbudowanie łazienek i powiększenie magazynu odpadów medycznych.

Od lat mówimy o niedofinansowaniu psychiatrii jako dziedziny medycyny, ale zbyt niskie finansowanie przez płatnika, czyli przez NFZ, praktycznie uniemożliwia też prowadzenie jakichkolwiek inwestycji z tych środków. Dlatego, jako Samorząd Województwa Pomorskiego, od lat przekazujemy miliony złotych na inwestycje w modernizację budynków oraz na zakup sprzętu medycznego i niemedycznego – wyjaśnia Agnieszka Kapała-Sokalska.

Niepokojący ma być jednak krótki termin realizacji inwestycji ze środków przeznaczonych dla szpitali.

Decyzja o przyznanym finansowaniu została zakomunikowana w sierpniu, a termin na zakończenie inwestycji i dopełnienie wszelkich formalności to koniec 2021 roku. Liczymy na wydłużenie tego terminu tak, aby dać, dla dobra naszych pacjentów, realną możliwość skorzystania z przyznanych środków – podkreśla Kapała-Sokalska.

Szpitale psychiatryczne od 2010 roku otrzymały ponad 83 mln zł na działania inwestycyjne.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...