12.08.2021 16:00 5 WH/TTM

‘Przygotowania na zjazd Kaszubów pełną parą!’ - w Pucku powstaje kaszubska fontanna

Fot. TTM

Lada dzień do Pucka zjadą Kaszubi z całego globu, aby wziąć udział w XXII Światowym Zjeździe Kaszubów. W związku z tym w parku kaszubskim powstaje wyjątkowa fontanna, która ma podkreślić tradycję regionu.

Przypomnijmy, że w weekend 21 – 22 sierpnia odbędzie się XXII Światowy Zjazd Kaszubów w Pucku. W zeszłym roku zlot został odwołany ze względu na pandemię koronawirusa. Choć zazwyczaj wydarzenie miało miejsce na początku lipca, to teraz przeniesiono imprezę na koniec sierpnia. Więcej szczegółów tutaj.

Z tej okazji w Pucku u stóp pomnika Antoniego Abrahama w parku kaszubskim powstaje kaszubska fontanna. Ponadto park przejdzie remont.

Przygotowania trwają pełną parą! To będzie inna pamiątka zjazdu niż było to zazwyczaj. Nie będzie to typowy obelisk, będzie napis w fontannie. To miejsce będzie przypominać też o innych wydarzeniach. Będą dekoracje składające się z dwunastu elementów szkoły puckiej haftu kaszubskiego. Zostały wykonane w puckiej hucie szkła i będą podświetlone od dołu. Na pewno będzie kolorowo – wyjaśnia Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka w rozmowie z Telewizją TTM.

Elementy haftu będą zawierać mikołajka nadmorskiego, sieci i fale. Granitowa fontanna będzie składać się z siedmiu kolorów, wokół zostanie rozmieszczonych sześć ławek. Nie zabraknie także przysłów w języku kaszubskim. Ponadto stare ławki w parku zostaną zastąpione nowymi. U podnóża powstanie tablica informacyjna w języku polskim, angielskim i alfabecie Braille’a.

Częściowo zostanie wymieniony bruk na granitową posadzkę, aby dostosować to do osób niepełnosprawnych. Chcemy, aby niepełnosprawni też mogli korzystać z takich dobrodziejstw, które powstają w naszym mieście. Przez długi czas męczyło mieszkańców to, że w tym parku nie można było przechodzić wózkami czy na szpilkach. Chcemy, aby teraz ta dostępność była większa – dodaje Pruchniewska.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

W parku zostanie zamontowany też podest a’la scena, gdzie będą mogli występować artyści. Fontanna kaszubska w pełnej okazałości będzie prezentować się podczas przemarszu pierwszego dnia Światowego Zjazdu Kaszubów. Pełny program wydarzenia znajduje się tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24