24.02.2021 16:30 0 WH

Światowy Zjazd Kaszubów 2021 zaplanowany na koniec sierpnia

Fot. archiwum

W Dzień Jedności Kaszubów (19 marca) nie będzie bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Próba ma odbyć się podczas Światowego Zjazdu Kaszubów, który zaplanowany jest na koniec sierpnia w Pucku. Tradycyjnie wydarzenie było organizowane na początku lipca. Pandemia koronawirusa wymusiła zmiany planów.

Przypomnijmy, że tradycyjne kaszubskie święto w 2020 roku zostało odwołane ze względu na pandemię koronawirusa. Na ten temat można przeczytać w naszym artykule.

Organizatorzy podjęli decyzję, iż bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach w ramach obchodów Dnia Jedności Kaszubów nie odbędzie się w marcu. Próba najprawdopodobniej będzie podjęta podczas Światowego Zjazdu Kaszubów.

Wiemy, jakie jest to ważne święto dla społeczności i muzyków. Chcemy bić wspólnie rekord podczas tegorocznego Zjazdu Kaszubów. Te święta przeprowadzimy w Pucku, aby móc należycie pożegnać tę zarazę i świętować, tak jak to kiedyś zawsze się czyniło – zwraca uwagę Łukasz Richert, dyrektor biura Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Zjazd Kaszubów w Pucku ma odbyć się pod koniec sezonu letniego, choć tradycyjnie był organizowany na początku lipca. Planowana data to 21 lub 22 sierpnia.

Ten termin został specjalnie tak wymyślony, aby to było jak najpóźniej w sezonie letnim. Mamy nadzieję, że jak najwięcej osób zostanie zaszczepionych albo będzie ozdrowieńcami. Po prostu będzie można wtedy taką imprezę przeprowadzić. Teraz jest taki etap, że wystąpiliśmy o pomoc finansową na różne programy. W Parku Kaszubskim tutaj, gdzie stoi Antoni Abraham przygotowujemy fontannę kaszubską – mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Przypomnijmy, że Światowy Zjazd Kaszubów to największe plenerowe wydarzenie muzyczno-etniczne, którego celem jest promocja kultury i dorobku Kaszub. Od 1999 roku Zjazd Kaszubów na stałe wpisał się w kalendarz pomorskich imprez. Cykl wzbogacają występy popularnych artystów oraz wydarzenia towarzyszące. W 2015 roku światową stolicą Kaszub była Reda, w 2017 roku – Rumia, w 2018 roku – Luzino, a w 2019 roku – Chojnice.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24