Politycy nie zabijajcie polskich mediów

30.07.2021 19:30 21 NW/gdynia.pl

Wielozadaniowe fregaty zasilą Marynarkę Wojenną

Źródło: gdynia.pl

Trzy nowe okręty trafią do Marynarki Wojennej. We wtorek, 27 lipca minister obrony narodowej zatwierdził umowę na ich zakup w ramach projektu Miecznik. Uroczystość odbyła się w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.

Program pozyskania nowych okrętów to jeden z projektów w ramach modernizacji technicznej Marynarki Wojennej zaplanowanej na lata 2021-2035. Jak czytamy na gdynia.pl, dzięki niemu polska armia zyska trzy wielozadaniowe fregaty.

Będą one wyposażone w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Zakres ich zadań na polskich obszarach morskich i we współpracy z sojusznikami w ramach wspólnych misji, operacji i ćwiczeń ma być szeroki - podaje gdyński magistrat.

Źródło: gdynia.pl

W podpisaniu umowy na nowe okręty uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Cieszę się z tego, że niedługo po zamówieniu dla Polskich Sił Zbrojnych czołgów Abrams, możemy tu, w Gdyni, podpisać umowę na dostawę trzech okrętów dla Marynarki Wojennej. Zostaną one wyprodukowane w Polsce przez konsorcjum. To wizytówka zdolności i możliwości polskiego przemysłu zbrojeniowego, a jednocześnie dowód na to, że w naszym kraju można budować okręty, które są bardzo dobrze oceniane przez polskich marynarzy. Jestem przekonany, że tak będzie również w przypadku trzech fregat wielozadaniowych – mówił podczas uroczystości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Wielozadaniowe okręty mają powstać w polskich stoczniach we współpracy z zagranicznym partnerem. Do końca listopada konsorcjum musi przygotować trzy projekty koncepcyjne, a spośród nich zostanie wybrana najlepsza propozycja pod względem wymagań wojska i kosztów.

Źródło: gdynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...