19.07.2021 09:27 7 MO

Na Nordzie poza szlakiem – 5 miejsc, o których istnieniu możesz nie wiedzieć

Fot. MO / Wiatrak holenderski w Zdrzewnie

Żyjemy w jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Liczne zabytki, rezerwaty przyrody, przepiękne plaże, rzeki i jeziora, to miejsca, gdzie lubimy spędzać czas wolny. Są jednak lokalizacje, o których wiedzą nieliczni, a warto je odwiedzić.

1. Wiatrak holenderski w Zdrzewnie

Wydawałoby się, że to nieco „egzotyczna” budowla w Polsce, jednak niegdyś na naszym terenie wiatraki były bardzo popularne. Większość z nich nie przetrwała do dnia dzisiejszego, uchował się ten w Zdrzewnie. Powstał w drugiej połowie XVIII w. i funkcjonował do połowy XX w., kiedy jego wnętrze strawił pożar.

2. Młyński wiadukt koło Rozłazina

Wszyscy mamy świadomość, że w naszym regionie jest wiele nieczynnych już tras kolejowych. Pozostałości po nich widać gołym okiem zarówno w powiecie puckim jak i wejherowskim – torowiska i ślady po nich. Jednym z ciekawszych elementów nieużywanej już infrastruktury kolejowej jest wiadukt koło Rozłazina. Kamienny most wybudowany w 1905 r. na Młyńskiej Strudze, był fragmentem linii kolejowej łączącej Lębork z Kartuzami.

Fot. MO / Młyński wiadukt koło Rozłazina

3. Jelenia Góra

Położona na wysokości 221 m n.p.m., jest najwyższym wzniesieniem w Nadleśnictwie Strzebielino. Ciekawostką jest to, że tak zwana wysokość względna wynosi 180 m – to więcej niż w przypadku Wieżycy! Znaczy to tyle, że trzeba się trochę więcej natrudzić by dotrzeć na szczyt, ale niewątpliwie warto. Na wierzchołku znajduje się taras widokowy, z którego możemy podziwiać niesamowity widok na Pradolinę rzeki Łeby, a przy dobrej pogodzie widać nawet Kaszubskie Oko w Gniewinie.

Fot. MO / Jelenia Góra

Fot. MO / Jelenia Góra

Fot. MO / Jelenia Góra

4. Dwór w Witkowie

Do lat 90. ubiegłego wieku w powiecie wejherowskim na mapach figurowała wieś o nazwie Wódka – zmieniona na Witków po wniosku mieszkańców. To właśnie tam w 1734 r. generał Michael Ernst von Rexin wybudował dwór, który swoim kształtem przypomina słynne barokowe pałace. Jest on jednym ze starszych dworów w naszej okolicy.

Fot. MO / Dwór w Witkowie

5. Rybitwia Mielizna

Wie o niej pewnie większa liczba osób, lecz nieliczni mogli ją podziwiać z bliska. Dostępna jedynie drogą morską, funkcjonuje również pod nazwami Mewia Rewa, Rewa Mew czy Ryf Mew. Mowa o mieliźnie przecinającej Zatokę Pucką. Nie, nie chodzi o podwodną atrakcję. Otóż w niektórych miejscach mielizna wystaje ponad powierzchnię wody, otoczona wrakami statków. Przechodzi nią słynny Marsz Śledzia, ale najłatwiej dostać się tam motorówką.

Fot. NASA / Rybitwia Mielizna


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24