18.06.2021 14:30 0 PM

Susza w lasach. Strażacy apelują o rozwagę

Zdjęcie ilustracyjne/ Źródło: pixabay.pl

Niedopałek, wysoka temperatura i wysuszona ściółka – to połączenie może okazać się tragiczne w skutkach. W związku z upałami wzrasta zagrożenie pożarowe, strażacy apelują o ostrożność.

Kilka dni temu niezagaszone ognisko było przyczyną pożaru w lesie (szczegóły tutaj ), na szczęście strażacy szybko opanowali żywioł. Jednak z dnia na dzień może być coraz trudniej.

Na terenach lasów, na nieużytkach ze względu na brak opadów roślinność usycha staje się łatwopalna. Przy tych temperaturach możemy spodziewać się wprowadzenie trzeciego, najwyższego stopnia pożarowego w lasach, może również dojść do wydania zakazu wstępu do lasów - mówi st. kpt. Mirosław Kuraś, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie.

Straż pożarna apeluje o zachowanie ostrożności i czujność.

W przypadku zauważenia jakiegokolwiek zarzewia ognia apelujemy o natychmiastowe powiadamianie nas w celu podjęcia jak najszybciej interwencji, żeby ogień nie mógł się rozprzestrzeniać – dodaje st. kpt. Mirosław Kuraś.

Do strażaków do tej pory wpłynęły pojedyncze zdarzenia związane z suszą - niezagaszone ogniska czy niewielkie pożary traw.

Straż pożarna pozostaje w pełnej gotowości, ponieważ jak zapowiadają synoptycy, upał utrzyma się najprawdopodobniej do środy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...