04.06.2021 15:30 7 PM/KPP Wejherowo

Klikasz w link, a oni czyszczą twoje konto - uwaga na oszustów

Zdjęcie ilustracyjne/ Źródło: pixabay.pl

Uwaga na fałszywe linki i wiadomości służące wyłudzeniu danych i pieniędzy – ostrzegają stróże prawa. Okazuje się, że oszustwa podczas zakupów przez internet są coraz częstsze. W ostatnim tygodniu w powiecie wejherowskim odnotowano pięć takich zdarzeń.

Oszuści do okradania swoich ofiar wykorzystują serwis ogłoszeniowy OLX. Swoje pytania dotyczące wystawionego na sprzedaż przedmiotu kierują za pośrednictwem komunikatora WhatsApp i wyrażają chęć zakupu. Następnie wysyłają link do fałszywego serwisu płatności.

Sprzedający podaje dane wrażliwe czyli nr karty płatniczej i kod zabezpieczający i traci przez to swoje oszczędności. Pamiętajmy, że całość zakupów i sprzedaży powinna być wykonywana przez aplikację, na której jest oferta, a nie przez dodatkowe komunikatory. Jeśli ktoś kontaktuje się z tobą za pomocą komunikatora a nie aplikacji sprzedażowej, bądź czujny, możesz stać się ofiarą oszusta - informuje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Prawie każdego dnia policjanci z Wejherowa otrzymują kilka zgłoszeń o takich oszustwach. Każda z oszukanych osób wystawiła na OLX przedmiot na sprzedaż, a po kontakcie przestępców przez WhatsApp, sprzedawcy klikali w wysłany link, podały numer karty płatniczej i utraciły swoje pieniądze.

Jeżeli chcemy sprzedać przedmiot na aukcji internetowej, odrzucajmy potencjalnych kupujących, którzy kontaktują się z nami za pośrednictwem komunikatorów społecznościowych. Żądajmy tradycyjnego przelewu na numer konta, bądź gotówki. Korzystajmy z komunikatora OLX a nie żadnych innych – apelują mundurowi.

Obecnie funkcjonariusze pracują nad tymi sprawami.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24