04.05.2021 12:01 2 WH

Walczą z żywiołem ognia - strażacy świętują swój dzień!

Zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Każdego dnia ochotnicy i zawodowcy wchodzą w ogień, często nie widząc nic poza dymem. Codziennie ryzykują własne życie, aby ratować innych. We wtorek (4 maja) strażacy z Polski oraz z całego świata obchodzą swoje święto.

Wspomnienie Św. Floriana – patrona strażaków datowane jest na 4 maja. To także Międzynarodowy Dzień Strażaka. Dla pożarników wielkie święto. To właśnie oni, z narażeniem życia, walczą z śmiercionośnym żywiołem.

Nasza praca charakteryzuje się tym, że zgłoszenia wpływające są informacjami szczątkowymi. Na miejscu dowiadujemy się jaki charakter ma zdarzenie. W tym roku mieliśmy już ponad 840 wyjazdów – mówi młodszy ogniomistrz Łukasz Ryta, ze straży pożarnej w Wejherowie.

Przyjazd na miejsce pożaru i wypadku niesie ze sobą wiele emocji. Jednak strażacy muszą być opanowani i zachować zimną krew. To od ich działania zależy akcja ratunkowa.

Stres jest tez ważny, ale kiedy przyjeżdżamy do zdarzenia i ulegniemy emocjom, to nie będziemy w stanie pomóc. Jeżeli my nie pomożemy, to pomoc dla poszkodowanych będzie odroczona – dodaje strażak.

Kolejna istotna cecha to odwaga. W zasadzie przy pożarze zawsze jest gęste zadymienie, widać tylko odległość na wyciągniecie ręki. Trzeba mieć silną psychikę. Nie można rozpamiętywać tych zdarzeń. Musimy sobie z tym radzić. Mamy też dostęp do psychologa, z którym możemy porozmawiać, jeżeli zajdzie taka potrzeba – zwraca uwagę Ryta.

Wejherowskie obchody Dnia Strażaka odbędą się 19 maja. Strażacy otrzymają awanse w stopniach i stanowiskach służbowych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24