28.04.2023 12:00 4 PM/NW

Pomorskie trasy rowerowe, czyli jak aktywnie spędzić majówkę

Źródło:pixabay.com

Na dwóch kółkach przez Trójmiejski Park Krajobrazowy, wokół Wyspy Sobieszewskiej, jeziora Wdzydze czy wzdłuż morza. Szlaków rowerowych na Pomorzu jest całe mnóstwo. Wycieczka rowerowa może być dobrym pomysłem na spędzenie majówki.

Jazda na dwóch kółkach zyskuje na popularności i w wolny weekend coraz więcej osób chętnie sięga po rower. Wycieczka trasami prowadzącymi wśród łąk, lasów lub wzdłuż morza może okazać się fajnym pomysłem na majówkę.

Trasa z Władysławowa do Helu

Jedną z ciekawych tras rowerowych jest ta prowadząca z Władysławowa do Helu. Trzeba jednak nastawić się na spory ruch, gdyż drogę tę wybiera sporo turystów i okolicznych mieszkańców. Prowadzi ona w końcu na sam Początek Polski – Półwysep Helski. Widoki rekompensują jednak pewne niedogodności, gdyż przez większość czasu możemy podziwiać Zatokę Pucką. Pokonanie 38,5 km powinno zająć nam około 4,5 h.

Fot. traseo.pl

Trasa od Swarzewa do Krokowej

Rowerem można wybrać także na nieco krótszą wycieczkę – od Swarzewa do Krokowej.

Trasa przebiega przez miejscowości: Swarzewo, Gnieżdżewo, Łebcz, Starzyński Dwór, Radoszewo, Kłanino, Sulicice, Sławoszyno, Minkowice, Krokową. Długość trasy to 17,35 km. Całość wytyczona jest na starym nasypie kolejowym o nawierzchni bitumicznej i szerokości 2 m. Ścieżka zaczyna się w Gnieżdżewie, przy stacji kolejowej Swarzewo na skrzyżowaniu z drogą nr 216, a kończy na wysokości starego dworca kolejowego w Krokowej. Po drodze można zrobić sobie kilka przystanków, np. W Swarzewie do odwiedzenia jest Sanktuarium Matko Boskiej Swarzewskiej, a w Łebczu Dworek i kościół pw. śr. Marcina.

Fot. oksitpuck.pl

Trasa z Gdyni do Gdańska

Około 2-3 godziny zajmie nam przejazd rowerem z Gdyni do Gdańska. Trasa rozpoczyna się przy dworcu kolejowym Gdynia Główna i wiedzie przez Gdynię Orłowo, Sopot, Gdańsk: Jelitkowo, Przymorze, Zaspa, Brzeźno oraz Letnicę. Koniec przewidziany jest w okolicach stacji SKM Politechnika Gdańska. Trasa jest bardzo dobrze skomunikowana z transportem miejskim, dzięki czemu nie będzie problemu z dotarciem do wybranego punktu ścieżki.

Fot. traseo.pl

Trasa wokół Jeziora Wdzydze

Dla nieco bardziej wymagających ciekawą propozycją może okazać się wycieczka wokół Jeziora Wdzydze. Momentami jest dość trudna, gdyż część trasy to drogi piaszczyste i leśne. Wysiłek rekompensują malownicze widoki, które zapewnia Wdzydzki Park Krajobrazowy. Podziwiać można też zespół czterech jezior rynnowych (j. Radolne, Gołuń, Jelenie i Wdzydze). Dystans do pokonania to łącznie 41,9 km. Osobom wprawionym przejazd powinien zająć niecałe 6 godzin.

Fot. traseo.pl

Trasa z Pucka do Władysławowa

Krótsza trasa – licząca 12 km to ta z Pucka do Władysławowa. Prowadzi Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym. Trasa jest dość łatwa i prowadzi przez port rybacki w Pucku, rezerwat Słone Łąki z pomostem wchodzącym z Zatokę Pucką. We Władysławowie zobaczyć możemy natomiast pomnik poświęcony polskim himalaistom. Jeśli na dwóch kółkach chcielibyśmy dojechać do Władysławowa i wrócić z powrotem do Pucka to powinniśmy liczyć, że zajmie nam to około 4,5 h. Łącznie będzie to 24,4 km. Trasa Puck- Władysławowo to 12 km.

Fot. traseo.pl

Jak widzicie, możliwości jest wiele. Teraz, gdy pandemia ogranicza nieco jeszcze nasze możliwości wyjazdowe, wycieczka rowerowa i bliski kontakt z naturą wydają się być dobrym rozwiązaniem i ciekawą formą spędzenia czasu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...