23.03.2021 18:30 0 NW Z archiwum TTM

'Magnificat' - modlitwa pielgrzymów na Górze Tabor

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Szóstego dnia Pielgrzymki do Ziemi Świętej Kaszubi odwiedzili Górę Tabor. Według tradycji chrześcijańskiej góra ta jest miejscem przemienienia Jezusa Chrystusa, jednak żadna z Ewangelii nie wymienia jej nazwy bezpośrednio. To właśnie na Taborze Chrystus rozmawiał z Mojżeszem i Eliaszem i objawił im swoje bóstwo. Z tego powodu góra stała się w IV wieku celem pielgrzymek.

Jest to specyficzna góra, gdzie Chrystus przygotowywał swoich uczniów na swoją mękę i śmierć i zmartwychwstanie. Bardzo wpisuje się to w historię zbawienia. Można powiedzieć, że ciągle ta historia zbawienia się toczy – tak jak w starym testamencie, tak i w naszym życiu – wyjaśnia Teresa Klein, teolog.

W Starym Testamencie Mojżesz wyszedł na pustynię z narodem izraelskim i w pewnym momencie Bóg kazał jemu zbudować namiot, gdzie dokonywały się spotkania człowieka z Bogiem.

Rzeczywiście izraelici doświadczali tej bożej obecności, bo ilekroć Mojżesz przychodził na spotkanie chwała Pana spoczywała na tym namiocie i wszyscy to widzieli i tego doświadczali. Był to znak obecności – dodaje Teresa Klein.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Podczas mszy świętej na Taborze pątnicy dowiedzieli się dlaczego to właśnie góry były tak częstym miejscem spotkań z Bogiem. Odpowiedź na to pytanie uzyskamy oglądając odcinek pn. „Góra Tabor” dostępnym na stronie Twojej Telewizji Morskiej.

Kaszubi po mszy udali się na skalistą Pustynię Judzką, położoną we wschodniej części Judei w środkowej części Izraela. Pielgrzymi dotarli m.in. do pięknej oazy En Gedi. Dzięki strumieniowi, jaki płynie z wysokiego wzgórza i ciągnie się wśród suchych skał jest to prawdziwa, zielona wyspa na morzu piasku i kamieni.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Stamtąd autokary zabrały pątników nad Morze Martwe, które leży na granicy Izraela i Jordanii. Poziom lustra wody znajduje się 418 metrów poniżej poziomu morza. Zasolenie wynosi około 28 procent. Dla porównania zasolenie Morza Bałtyckiego wynosi 7,5 proc. Woda w Morzu Martwym ma działanie lecznicze, dlatego często kąpią się w nim osoby z problemami skóry.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Kolejnym przystankiem Kaszubów podczas szóstego dnia pielgrzymki było Jerycho – jedno z najstarszych miast świata. Istnieje od co najmniej 11 tysięcy lat. Była to pierwsza miejscowość w ziemi obiecanej podbita przez wojska Izraela dowodzone przez Jezuego.

Następnego dnia pielgrzymi ponownie wyruszyli do Jerozolimy, by wziąć udział w szczególnej drodze krzyżowej śladami Jezusa Chrystusa. Odcinek pt. „Bazylika Zmartwychwstania i Getsemani" obejrzeć będzie można na antenie Twojej Telewizji Morskiej w czwartek 25 marca o godz. 16:40.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...