22.03.2021 15:30 1 NW/Port Lotniczy w Gdańsku COVID-19

Przed podróżą do Niemiec konieczny test i rejestracja wjazdu

Źródło:Port Lotniczy w Gdańsku

Polacy, którzy chcą przekroczyć granicę niemiecką zobowiązani są do wykonania testu na COVID-19. Ten wykonany musi być najwcześniej 48 godzin przed przyjazdem. Od niedzieli (21 marca) konieczna jest także rejestracja wjazdu do kraju.

Polska uznana została przez Niemcy za obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń koronawirusem. Podróżujący muszą wykonać test najwcześniej 48 godzin przed przyjazdem do Niemiec. Czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie od otrzymania wyniku. Wynik testu musi być w językach angielskim, francuskim lub niemieckim i trzeba go zachować przez co najmniej 14 dni. Jak czytamy w komunikacie gdańskiego portu lotniczego, z obowiązku wykonania testu nie zwalnia szczepienie przeciwko wirusowi.

Testu nie trzeba mieć jeśli:

– przewozi się zawodowo ludzi, towary lub dobra i jest się w Polsce lub Niemczech mniej niż 72 godziny (w w Meklemburgii-Pomorzu Przednim przepisy landowe wymagają jednak testu również od kierowców zawodowych),

– przejeżdża się przez Niemcy w tranzycie (bez zbędnych postojów),

– przejeżdżało się wcześniej przez Polskę w tranzycie (bez zbędnych postojów),

– jest się zwolnionym na podstawie decyzji właściwych władz lokalnych (np. urzędu ds. zdrowia).

Podróżujący oprócz testów zobowiązani są również do dokonania zgłoszenia wjazdu do kraju i odbycia kwarantanny. Rejestracja nie jest konieczna jeśli:

– przejeżdża się przez Niemcy w tranzycie (bez zbędnych postojów),

– przejeżdżało się wcześniej przez Polskę w tranzycie (bez zbędnych postojów),

– podróżuje się w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin.

W ruchu przygranicznym z Polską występują ograniczenia we wjeździe na teren Berlina, Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz Saksonii. Do Berlina, Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego nie można wjechać bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego. Do Saksonii wjazd bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego jest możliwy tylko w przypadku posiadania ważnego powodu i jest ograniczony do 12 godzin (za ważny powód wjazdu nie są uznawane zakupy, prywatny udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych lub spędzanie wolnego czasu). Podczas rejestracji możesz poinformować niemiecki urząd ds. zdrowia o uzyskanym negatywnym wyniku testu. W innym przypadku urząd ds. zdrowia może zażądać przesłania tego testu po wjeździe – czytamy na stronie Portu Lotniczego w Gdańsku.

Negatywny wynik testu przed wjazdem, szczepienie przeciwko koronawirusowi lub posiadanie przeciwciał nie zwalnia z kwarantanny. O tym, czy jest się zwolnionym z kwarantanny decydują przepisy kraju związkowego, do którego się wjeżdża. Długość trwania kwarantanny i możliwość zwolnienia różnią się w zależności od kraju związkowego. Więcej informacji znaleźć można tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24