04.03.2021 09:30 2 raz/PUW COVID-19

Wirus nie odpuszcza - szpital w AmberExpo zostanie otwarty

źródło: PUW

Przedstawiciele rządu mówią o trzeciej fali epidemii koronawirusa. Dziennie zakażeniu ulega kilkanaście tysięcy osób. Pomorskie znajduje się w czołówce województw, w których przyrost zarażeń jest najwyższy. Dlatego postanowiono o uruchomieniu drugiego w regionie tymczasowego szpitala covidowego - w AmberExpo w Gdańsku.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski, podczas środowej (3 marca) wizyty na Pomorzu, poinformował o konieczności otwarcia szpitala tymczasowego przygotowanego w AmberExpo w Gdańsku.

Wyniki epidemiczne wskazują, że sytuacja jest bardzo trudna. Dziś mieliśmy ponad 15 tysięcy przypadków, o 3,5 więcej niż przed tygodniem (…). Notujemy także bardzo wysoki wzrost zleceń na wymazy (…). To wszystko świadczy o tym, że trzecia fala się rozpędza – powiedział podczas konferencji Niedzielski.

Jednocześnie poinformował, że zapadła decyzja o uruchomieniu w dziewięciu województwach (pomorskim dolnośląskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim i wielkopolskim) szpitali tymczasowych.

Szpital tymczasowy w Sopocie MSWiA przy ul. Bitwy pod Płowcami już działa, uruchomiony zostanie szpital tymczasowy w halach MTG AmberExpo przy ul. Żaglowej w Gdańsku - poinformowały służby wojewody pomorskiego.

Szef resortu zdrowia poinformował także o udostępnieniu maseczek w związku z zakazem noszenia przyłbic, szalików, chust itp. Do Pomorskiego trafi 10 milionów sztuk. Dystrybucją zajmie się wojewoda.

Jak wynika z informacji Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, na Pomorzu liczba łóżek dla pacjentów z koronawirusem utrzymywana jest odpowiednim poziomie. Wojewoda Dariusz Drelich poinformował również, że decyzją Ministra Zdrowia, Pomorskie otrzymało pieniądze na uruchomienie dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego.

Przypomnijmy, w szpitalu tymczasowym w AmberExpo zainstalowano m.in. zbiornik na tlen o pojemności ponad 30 000 litrów, 180 kamer monitorujących oddziały szpitalne i stan pacjentów 100 komputerów, 60 w strefie zakaźnej do dyspozycji personelu oraz 400 łóżek.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24