23.10.2020 08:30 2 NW/gdańsk.pl

Noworodki w UCK w Gdańsku diagnozowane będą sprzętem od WOŚP

Źródło:gdańsk.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku rezonans magnetyczny i inkubator do pracy w polu magnetycznym. Wartość tych urządzeń opiewa na kwotę 6 milionów złotych. Specjalistyczny sprzęt pozwoli badać noworodki i niemowlęta także podczas snu, bez konieczności budzenia ich.

Dotąd żaden szpital w północnej Polsce nie mógł poszczycić się tak wyspecjalizowanym sprzętem, jak ten, w którego posiadaniu jest teraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. WOŚP przekazał placówce nowoczesną aparaturę, dzięki której diagnozowanie malutkich dzieci będzie o wiele łatwiejsze.

Rezonans magnetyczny wyposażony jest we wstrzykiwacz środka kontrastowego, pompę infuzyjną oraz serwer aplikacyjny ze stacjami lekarskimi. Wraz z inkubatorem dostosowany, do pracy w polu magnetycznym (LMT Medical Systems) wykorzystywany jest m.in. do badań noworodków i niemowląt, które nie ważą więcej niż 5 kilogramów - czytamy na gdansk.pl.

Inkubator utrzymuje stałą temperaturę, przez co dziecko przebywa w komfortowych warunkach – wyjaśnia prof. Edyta Szurowska, kierownik Zakładu Radiologii UCK, prorektor ds. klinicznych GUMed. – *Jest to istotne zwłaszcza w kontekście wcześniaków szczególnie podatnych na wychłodzenie, wrażliwych na zmiany temperatur. Dzięki inkubatorowi stwarzamy im maksymalnie przyjazne środowisko i badanie rezonansu magnetycznego może być przeprowadzone w trakcie snu, bez konieczności znieczulenia. Aparat rezonansu magnetycznego wykorzystywany jest do szerokiej diagnostyki bardzo wielu chorób we wszystkich okolicach anatomicznych. Możemy wykonywać na nim badania wcześniaków, noworodków, niemowląt, ale także starszych dzieci oraz młodzieży – wylicza prof. Szurowska. – Tomograf rezonansu magnetycznego jest wyposażony w bogaty zestaw dedykowanych cewek o różnych rozmiarach i kształtach, odpowiednio przystosowanych do części ciała i wielkości dziecka. Ponadto ten nowoczesny skaner pozwala nam na prowadzenie całej gamy badań czynnościowych: m.in. dynamicznych, naczyniowych, perfuzyjnych, dyfuzyjnych, które pozwalają na postawienie dokładniejszego rozpoznania. To bardzo komfortowe nie tylko dla nas lekarzy radiologów, ale także dla klinicystów, którzy mogą zaplanować bardziej spersonalizowaną terapię.

Poprzednia aparatura nie była tak bogato wyposażona. Przede wszystkim system był głośniejszy, co wywoływało strach u małych pacjentów. Teraz możliwe jest badanie dzieci nawet w czasie snu.

Warto zwrócić uwagę na komfort dziecka, jaki oferuje możliwość wykorzystania dedykowanego inkubatora do współpracy z rezonansem magnetycznym – tłumaczy dr n. med. Dominik Świętoń, prowadzący badania na poprzedniej aparaturze. – Noworodek, po przygotowaniu na oddziale, wjeżdża w inkubatorze do Zakładu Radiologii i do aparatu rezonansu magnetycznego. Podłączenie systemu i rozpoczęcie badania odbywa się bez niepotrzebnych dodatkowych procedur. Ułatwia to wykonanie badania i skraca cały proces. Dzięki komfortowemu środowisku w inkubatorze oraz możliwości wykorzystania cichych sekwencji MRI możliwe jest wykonanie badania nie tylko w znieczuleniu, ale także bez niego, wykorzystując tzw. metodę feed and sleep. Dzięki temu nie jest konieczne powtarzanie sekwencji, a uzyskane obrazy są wysoce diagnostyczne.

Placówka od lat korzysta ze sprzętów przekazanych przez WOŚP. Najnowszy nabytek to unikatowy sprzęt, który pozwoli jeszcze lepiej zajmować się i leczyć najmłodszymi pacjentami.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym utworzono Pracownię Radiologii Pediatrycznej, do czego, jak podkreśla gdański urząd miasta, przyczyniła się właśnie nowa aparatura. Jego powstanie wiązało się z generalnym remontem, którego koszt wyniósł prawie 1,5 miliona złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24