01.10.2020 10:50 28 raz/wejherowo.pl

Wejherowo straciło miliony złotych m.in. z powodu epidemii

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Podczas wrześniowej sesji rady miasta w Wejherowie podjęto decyzje dotyczące emisji obligacji miejskich oraz zmian w budżecie. Decyzje wymusiła sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Jak poinformowali przedstawiciele samorządu — miasto straciło miliony złotych.

Wejherowscy radni podjęli decyzję o zmniejszeniu dochodów budżetu miasta o kwotę ponad 7,8 milionów złotych. Jak wyjaśniają przedstawiciele ratusza, „to bezpośrednio (np. spadek dochodów z podatku PIT o 4 mln zł) lub pośrednio skutek pandemii”. Jak czytamy na wejherowo.pl, jednocześnie konieczne było zwiększenie wydatków na oświatę o 1,5 miliona złotych oraz na inwestycje drogowe o 5,6 miliona. Dlatego podjęto decyzję o emisji w tym roku obligacji miejskich za 8 milionów złotych oraz przesunięto spłatę zaciągniętych kredytów i obligacji z tego roku na lata przyszłe. Miasto wdrożyło również program oszczędnościowy, m.in. kilkanaście osób straciło prace w urzędzie i instytucjach samorządowych.

Pomimo trudności i bardzo ograniczonych środków finansowych staramy się, aby miasto się rozwijało, aby powstawały nowe inwestycje, a mieszkańcy mogli korzystać z kolejnych atrakcyjnych miejsc. Jako samorząd boleśnie odczuwamy negatywne skutki gospodarcze i ekonomiczne wywołane epidemią koronawirusa. Ta sytuacja mocno uderzyła w finanse samorządów, m.in. szybko spadły wpływy z podatków, które są jednym z podstawowych źródeł budżetów miast i gmin. Poza tym ponosimy koszty walki z rozprzestrzenieniem się i skutkami COVID-19 – podkreślał Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Szalejąca pandemia to nie jedyna bolączka wejherowskich włodarzy. Jak czytamy w komunikacie ratusza, „rząd uchwalił podwyżki dla nauczycieli, ale nie przeznaczył na ten cel dodatkowych środków dla samorządów”.

Na podwyżki dla nauczycieli nie otrzymaliśmy zwiększonej subwencji z budżetu państwa, tymczasem już w tym roku dopłacimy z budżetu miasta do oświaty rekordową kwotę ponad 35 milionów złotych – wyliczył Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa – W tej sytuacji zdecydowaliśmy się na podwyżkę podatku od nieruchomości średnio o około 5 procent, co oznacza wzrost o kilka złotych rocznie na mieszkanie i kilkanaście złotych rocznie na dom – podsumował.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24