30.09.2020 17:30 0 WH/TTM

Studenci-seniorzy wracają do aktywności!

fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Po półrocznej przerwie Uniwersytety Trzeciego Wieku powracają do normalnego funkcjonowania. Seniorzy już od października rozpoczną pierwsze zajęcia. Słuchacze będą udoskonalać się m.in. w zajęcia językowych, manualnych oraz ruchowych.

Od marca w redzkim i wejherowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku tradycyjne spotkania były zawieszone. Od października placówki powrócą do stacjonarnego funkcjonowania.

Już w czwartek (1 października) dla redzkich słuchaczy rozpoczną się pierwsze wykłady z języka niemieckiego oraz rękodzieła artystycznego. Zajęcia będą odbywać się w sześciu osobowych grupach z zachowaniem reżimu sanitarnego. Razem zgłosiły się 144 osoby. Uniwersytet Trzeciego Wieku w tym roku proponuje ćwiczenia m.in. z języków obcych, fotografii i gimnastyki.

W tym roku nie będzie tradycyjnych wykładów, ale mamy przygotowane spotkania online z cyklu „Biesiady Literackiej” i „Miejsce za Miejscem” Michała Szulima. Będzie to udostępniane na naszej stronie internetowej. Gośćmi będą m.in. Andrzej Seweryn, prof. Bralczyk i ks. Adam Boniecki - mówi Bożena Natzke, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Redzie oraz opiekunka UTW.

Pierwsze zajęcia w wejherowskim UTW rozpoczną się 12 października. Seniorzy będą uczyć się gimnastyki, malarstwa, teatru czy historii Rzymu. Nie zabraknie też aktywności fizycznej, np. Nordic Walking.

Na jednym wykładzie będą 22 osoby. Wejherowski UTW ma już przygotowane plany zajęć oraz podział na grupy. Wszystko to z zachowaniem wymogów sanitarnych.

W czasie pandemii seniorzy z Wejherowa działali online. Funkcjonowała grupa teatralna „Srebrna nitka”. Słuchacze spotykali się na świeżym powietrzu i spacerowali.

Nauczyliśmy się kręcić krótkie filmiki w domu i przygotowywać choreografię. Nie siedzieliśmy i nie czekaliśmy. Byliśmy aktywni, ale nie w takim stopniu jak zawsze – mówi Teresa Malinowska, wiceprezes SWUTW oraz członkini od 14 lat.

Seniorzy przekonują, że na uniwersytecie można nauczyć się nowych i ciekawych rzeczy. To forma rozrywki i nauki, szczególnie dla osób, które czują się samotne. Słuchacze nie mogą doczekać się nowego semestru.

— Poznałam ludzi z innych środowisk. Bardzo brakowało nam zajęć. Tęskniłam za kontaktem z członkami naszego stowarzyszenia. Niektórych znam przeszło 10 lat. Cieszymy się, że wreszcie możemy się spotkać - mówi Ewa Siekanowicz, która działa w redzkim UTW od czasu przejścia na emeryturę.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24