30.09.2020 13:00 3 rp/pomorskie.eu

Sytuacja na Pomorzu coraz gorsza - czy nie zabraknie łóżek  dla chorych na COVID-19?

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

„Do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem przygotowano trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego” - komentowała członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. Niestety sytuacja jest bardzo dynamiczna i wolne łóżka OIOM-owskie bardzo szybko się zapełniają.

Podczas XXIV sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska przedstawiła informację o sytuacji epidemiologicznej w naszym województwie. Ta z dnia na dzień wygląda coraz dramatyczniej. W środę (30 września) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 194 zakażeniach. Najwięcej z nich odnotowano w Gdańsku (51) i Gdyni (20) ale rośnie także liczba osób w dodatnim wynikiem w powiecie wejherowskim (16) i puckim (12).

Jak wyjaśniała podczas sesji członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska: „do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem przygotowano trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego”.

Pierwszy dotyczy praktycznie wszystkich szpitali w województwie pomorskim. Zostały one zobowiązane do utworzenia tzw. łóżek buforowych dla osób z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS CoV-2. Do drugiej kategorii (dla pacjentów internistycznych) należy Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy (PCCHZiG) w Gdańsku – zaznacza Agnieszka Kapała-Sokalska.

Obecnie PCCHZiG ma 188 łóżek dla tzw. pacjentów covidowych. Obsada medyczna (w tym lekarze i pielęgniarki) pozwala na bezpieczną opiekę dla nie więcej niż 80-90 pacjentów. Według danych na 28 września w szpitalu przebywa 70 osób oraz 5 na OIOM-ie.

Drugi poziom zabezpieczenia zgodnie z decyzją wojewody pomorskiego mają także 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku (15 łóżek) oraz Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (UCMMiT) w Gdyni (29 łóżek). 

– Podsumowując na drugim poziomie zabezpieczenia jest 267 łóżek – wyliczyła Agnieszka Kapała-Sokalska.

Ponadto, w UCMMiT są cztery łóżka OIOM, a w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku wojewoda wyznaczył 2 na potrzeby najbardziej chorych pacjentów wymagających terapii respiratorem. 


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24