29.09.2020 09:20 0 rp/gdansk.pl

Gdańsk: Są już miejsca postojowe… na hulajnogi

Źródło: gdansk.pl

Piktogram przedstawiający hulajnogę, otoczony przerywanymi białymi liniami, które tworzą kształt prostokąta – choć wygląda znajomo to nowość na chodnikach Gdańska. Obecnie na terenie całego miasta jest ich już blisko 60.

Władze Gdańska zapowiedziały nowe zasady korzystania z wynajmowanych hulajnóg elektrycznych, rozpoczęły się też prace związane z wyznaczaniem miejsc postojowych dedykowanych właśnie tym pojazdom.  Zasady wejdą w życie od końca października.

Co prawda hulajnogi elektryczne pojawiły się na gdańskich drogach i chodnikach kilka lat temu. Problem z ich użytkowaniem, jak czytamy na stronie miasta Gdańska, pojawił się w momencie, kiedy użytkownicy po zakończeniu jazdy często porzucają je "gdzie popadnie". Efekt tego jest taki, że leżące hulajnogi piesi mijają niemal każdego dnia na chodnikach, a rowerzyści na ścieżkach rowerowych. Zjawisko to stało się tak powszechne, że władze samorządowe postanowiły uregulować tę kwestię.

Co istotne, nie ma obecnie uregulowań prawnych dotyczących tego środka transportu – podkreślają pracownicy gdańskiego magistratu.

Źródło: gdansk.pl

Poszczególne samorządy rozwiązują więc problem porzucanych hulajnóg na różne sposoby. Niektóre zawierają właśnie porozumienia z operatorami takich urządzeń, inni - konfiskują je. W Gdańsku zdecydowano się na pierwszą opcję.

Chcemy w ten sposób usankcjonować, znormalizować ruchu hulajnóg w mieście – podkreślał Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Źródło: gdansk.pl

Wyznaczanie nowych miejsc postojowych rozpoczęło się w połowie ubiegłego tygodnia. Zaplanowano ich w sumie ponad 200. Powinny być gotowe do 10 października br. Dotąd wymalowano ich blisko 60.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24