28.09.2020 14:07 0 mat. partnera Materiał partnera

Jesienne prace w gospodarstwie, czyli dlaczego warto przeprowadzać orkę przedzimową

mat, partm

Przygotowanie pola pod uprawę roślin jarych, a więc wysiewanych na wiosnę, powinno rozpocząć się już jesienią. Wtedy zdecydowanie zaleca się wykonanie orki przedzimowej, zwanej również zięblą. Ma ona szereg zalet, jednak wielu rolników rezygnuje z tego zabiegu. Tłumaczą to przede wszystkim oszczędnościami: paliwa, ciągników i maszyn. Nie da się ukryć, że tytułowy typ orki jest bardzo ciężki, ponieważ wykonuje się ją nawet na głębokość sięgającą 30 cm. Jednak o wiele lepszym wyjściem z sytuacji jest odpowiednie przygotowanie swojego parku maszynowego, a następnie wykonanie powyższego zabiegu, niż jego zaniechanie.

Rezygnacja rzadko się opłaca

Wykonując orkę przedzimową pozostawiamy ziemię na polu w ostrej skibie. Ma to cały szereg zalet, między innymi takich, jak lepsze przemarznięcie skib i w konsekwencji ich pokruszenie. W ten sposób ziemia zgromadzi o wiele więcej wody w czasie roztopów, co będzie miało niebagatelny wpływ na wzrost roślin jarych po ich wysianiu na wiosnę. To z kolei da nam sporo większe zbiory, więc w ostatecznym rachunku zysków i strat wyjdziemy sporo na plus. Nawet biorąc pod uwagę konieczność zużycia większej ilości ropy jesienią, a także dokładnego przygotowania ciągników i maszyn do orki (ponieważ jest to praca wyjątkowo obciążająca). Chcąc zaoszczędzić, lepiej zamówić części zamienne w internetowym sklepie rolniczym, gdzie są one dostępne w o wiele atrakcyjniejszych cenach niż stacjonarnie, niż rezygnować z wykonania orki przedzimowej.

Przygotowanie maszyn do pracy

Ponieważ orkę przedzimową wykonuje się zazwyczaj późnią jesienią, jest dużo czasu na zadbanie o stan parku maszynowego w gospodarstwie. Warto więc skupić się na wykrytych w sezonie usterkach i wyeliminować je, zanim sprzęt będzie ponownie wykorzystywany do ciężkich prac. Przede wszystkim należy zadbać o olej w silniku oraz skrzyni biegów ciągnika. Nie można zapomnieć też o sprawdzeniu stanu środka smarnego w zwolnicach, co jest niezmiernie istotne, gdy w perspektywie jest bardzo obciążająca praca. Aby nie tracić niepotrzebnie czasu na jeżdżenie po sklepach stacjonarnych i szukanie odpowiednich płynów eksploatacyjnych, warto odwiedzić internetowy sklep rolniczy, jak np. ZENOX.pl i tam dokonać zamówienia. W ofercie sklepu znajduje się ponad 200 tysięcy produktów, z pewnością znajdziemy więc to, co będzie pasowało do naszego sprzętu. W razie wątpliwości sklep służy fachowym doradztwem, z którego skorzystać możemy telefonicznie, mailowo, a także za pośrednictwem social mediów (Facebook, Messenger itp).

Wczesne zapobieganie awariom

Gdy rozwiążemy już wszystkie usterki, jakie ujawniły się w sezonie w traktorze, a także pozostałych maszynach, warto zwrócić jeszcze uwagę na ich potencjalne słabe strony. Przed wykonywaniem orki przedzimowej należy przede wszystkim przyjrzeć się pługowi, czy wszystkie jego części robocze, takie jak między innymi lemiesze i odkładnice, są jeszcze w dobrym stanie. Warto w tym celu skorzystać ze szczotki drucianej nakładanej na szlifierkę kątową i bardzo dokładne przeczyścić te powierzchnie. Jeżeli gdziekolwiek ujawni się głęboka korozja lub wręcz dziura na wylot, taki element trzeba koniecznie wymienić. Napór dużej warstwy ziemi w czasie orki przedzimowej może bardzo łatwo złamać lub wyrwać tak osłabioną przez korozję część. Spowoduje to zupełnie niepotrzebną przerwę w pracy. Zamawiając płyny eksploatacyjne w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl warto rozszerzyć zamówienie również o powyższe podzespoły. Jeśli wartość wszystkich przedmiotów przekroczy 150 złotych, przesyłka zostanie do nas wysłana całkowicie za darmo. Dzięki błyskawicznej realizacji zamówienia, kurier może odwiedzić nas nawet następnego dnia roboczego.

Kupowanie części rolniczych online

Pandemia koronawirusa spowodowała, że mnóstwo pracowników przeszło obecnie na pracę zdalną. Rolnicy jednak nie mogą sobie na to pozwolić. Wykorzystując dobrodziejstwo globalnej sieci można jednak znacznie ograniczyć niepotrzebne kontakty, wynikające z jeżdżenia po sklepach stacjonarnych, a także zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Internetowy sklep rolniczy, oprócz tego że posiada już wyjściowo niższe ceny niż sklepy tradycyjne, dodatkowo regularnie organizuje atrakcyjne promocje oraz akcje rabatowe. W ten sposób możemy oszczędzić jeszcze więcej, kupując rozmaite części, artykuły i akcesoria rolnicze. Dodatkowo, gdyby jakiś zakup okazał się nietrafiony, istnieje możliwość zwrotu towaru aż do 100 dni od daty otrzymania zamówienia. Zaoszczędzenie środków finansowych poprzez dokonywanie zakupów online jest o wiele lepszym wyjściem z sytuacji, niż rezygnacja z orki przedzimowej, która zapewnia lepsze plony i znacznie większy zysk w następnym roku.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24