22.09.2020 11:00 0 NW/copernicus.gda.pl

Pierwszy taki robot na Pomorzu pomoże walczyć z rakiem

Źródło:copernicus.gda.pl

W Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku od października przeprowadzane będą zabiegi urologiczne z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci. Ma on pozwolić na większą precyzję wykonywanych zabiegów i szybszy powrót do zdrowia pacjentów.

Robot chirurgiczny da Vinci będzie wykorzystywany m.in. podczas zabiegów pacjentów chorujących na raka gruczołu krokowego, który jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych u mężczyzn. Jest to pierwszy taki robot na Pomorzu, który zapewnić ma większą precyzję podczas wykonywanych zabiegów.

Jak czytamy na stronie copernicus.gda.pl, każdego roku nowotwory złośliwe są wykrywane u 164 tys. Polaków, z czego 99,7 tys. umiera. Struktura zachorowań wśród mężczyzn kształtuje się podobnie, jak w krajach Europy Zachodniej, gdzie rak gruczołu jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych i stanowi 19,7 proc, a rak płuc 16,7 proc.

Robot chirurgiczny da Vinci najczęściej stosowany jest przy prostatektomi radykalnej. Zabiegi w jego asyście cechują się większą precyzją i mniejszą inwazyjnością niż otwarte bądź laparoskopowe operacje chirurgiczne. Nowoczesny sprzęt sprawi, że po zabiegu ryzyko powikłań będzie dużo niższe, poprawią się wyniki czynnościowe związane z utrzymaniem moczu i potencji, a czas rekonwalescencji znacząco się skróci. Robot da Vinci ma zadanie wspierać pracę operatora i umożliwiać wielokrotne optyczne powiększenie pola operacyjnego.

Dzięki zestawowi zdalnie sterowanych manipulatorów i narzędzi chirurgicznych zapewniony jest nieograniczony dostęp i nieosiągalna innymi technikami precyzja ruchów podczas operacji – czytamy na stronie gdańskiego szpitala.

Źródło:copernicus.gda.pl

Pacjenci po przebytym zabiegu mają opuszczać szpital po trzech dobach bez cewnika. Skraca to okres gojenia i równa się z szybszym dojściem do zdrowia.

Prostata to gruczoł, w którym produkowana jest wydzielina wchodząca w skład nasienia. Wraz z wiekiem, gdy w organizmie mężczyzny dochodzi do spadku stężenia hormonów – głównie testosteronu, gruczoł ten może się powiększać i prowadzić do ucisku cewki moczowej. Dzięki wykorzystaniu robota da Vinci w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku oferujemy najnowocześniejszą diagnostykę i małoinwazyjne leczenie prostaty u panów w każdym wieku – mówi Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus.

Diagnostyka i profilaktyka prostaty

Przez prostatę przebiega cewka moczowa – rozrost gruczołu spowodowany głównie zaburzeniami równowagi hormonalnej u mężczyzn po 45. roku życia. Możne on powodować jej ucisk i nieprzyjemne objawy, takie jak: problemy z oddawaniem moczu, problemy z życiem seksualnym, dolegliwości bólowe czy krwiomocz.

Kontrola gruczołu prostaty jest bardzo ważna, ponieważ nowotwór wykryty odpowiednio szybko jest wyleczalny. Jak podkreślają specjaliści, każdy mężczyzna po 45. roku życia powinien co najmniej raz w roku zgłaszać się na badania do urologa, gdzie lekarz będzie mógł przeprowadzić badanie profilaktyczne i w razie niepokojących objawów poszerzyć badania.

Robot chirurgiczny został zainstalowany i uruchomiony w gdańskim szpitalu w ubiegłym tygodniu. Pierwsza operacja z jego użyciem ma się odbyć pod koniec września.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24