13.08.2020 14:40 0 NW/Pomorskie.eu

W Gdańsku będziemy świętować 40. rocznicę 'cudu porozumienia'

Źródło:Pomorskie.eu

W tym roku w Gdańsku świętować będziemy 40. rocznicę „cudu porozumienia”, czyli Święto Wolności i Demokracji. Na mieszkańców miasta i odwiedzających czekać będzie szereg atrakcji. Większość z nich będzie można zobaczyć w internecie.

Świętowanie 40. rocznicy wybuchu solidarnościowego strajku w Stoczni Gdańskiej i „cudu porozumienia” rozpoczną się już w piątek (14 sierpnia). Wtedy też odbędzie się zwiedzanie terenów stoczniowych z bohaterami strajku z 1980 roku. W Europejskim Centrum Solidarności będzie można zobaczyć wystawę, po której oprowadzać będzie m.in. Bogdan Borusewicz – bohater tamtych wydarzeń.

Tego samego dnia zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica na kamienicy przy ul. Sienkiewicza 10 we Wrzeszczu. Jak podaje pomorskie.eu, to właśnie w tym miejscu** Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prądzyński** ustalili, że strajk w gdańskiej stoczni rozpocznie się właśnie 14 sierpnia.

W sierpniu 1980 roku stoczniowcom, strajkującym pod przywództwem Lecha Wałęsy, udało się osiągnąć porozumienie z rządem PRL. Opór zapoczątkował proces zmian ustrojowych i gospodarczych w tej części Europy.

– *Chcemy uczcić tamte wyjątkowe dni, ale także uczcić te wszystkie osoby, które angażowały się w tamten wielki protest i uczestniczyły w walce o wolność – podkreślił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, podczas konferencji prasowej.

Ze względu na konieczne obostrzenia, tegoroczne obchody odbędą się w nieco innej formie, rezygnując z niektórych wydarzeń. Nie odbędzie się żadna duża impreza na placu Solidarności. Na scenie nie zagra też żaden zespół muzyczny. Większość wydarzeń będzie można natomiast obejrzeć w internecie, zaznacza Aleksandra Dukiewicz, prezydent Gdańska.

Na Długim Targu w czwartek (27 sierpnia) pojawi się wystawa plenerowa pn. „Dekady Sierpnia”, przygotowana przez ECS oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Na wystawie pojawią się fotografie Zbigniewa i Macieja Kosycarzy. Zwiedzający będą mogli odbyć podróż przez historię Gdańska i zobaczyć przemiany, jakie zachodziły w mieście przez ostatnie 40 lat, informuje pomorskie.eu.

To nie koniec atrakcji. Gdański Teatr Szekspirowski i fundacja SFINKS (Sopockie Forum Integracji Nauki Kultury i Sztuki) przygotował spektakl multimedialny pn. „Wymurzanie wolności”.

Artyści różnych dziedzin: aktorzy, tancerze i muzycy w twórczy i niebanalny sposób odwołają się do historii z 1989 roku, a także obalania murów ograniczających wolność człowieka. Ich performance na murach GTS będzie można zobaczyć w piątek i sobotę (28-29 sierpnia) – czytamy na stronie samorządu województwa pomorskiego.

W niedzielę (30 sierpnia) na scenie Starej Apteki, aktorzy zrekonstruują jedno z pamiętnych epizodów z czasu sierpniowych strajków. Wtedy w Sali BHP, na specjalne zaproszenie strajkujących i w geście poparcia, z poetyckimi koncertami wystąpiła grupa aktorów: Halina Winiarska, Halina Słojewska, Jerzy Kiszkisz, Krzysztof Gordon i Stanisław Michalski. Natomiast w poniedziałek (31 sierpnia) w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina odbędzie się koncertowe wykonanie opery „Ahat Ili – Siostra Bogów”. Gościem specjalnym będzie Olga Tokarczuk, do której libretta zostało skomponowano to dzieło.

Więcej informacji można znaleźć na stronie samorządu województwa pomorskiego pomorskie.eu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24