08.08.2020 20:30 15 NW

Food trucki zaparkowały na wejherowskim rynku

Fot. Grzegorz Renusz

W sobotę (8 sierpnia) w Wejherowie rozpoczął się długo wyczekiwany Festiwal Smaków. Na Placu Jakuba Wejhera zaparkowało piętnaście food trucków, które serwowały dania z różnych stron świata.

Chociaż termometry pokazywały ponad 30 stopni, to chętnych do próbowania różnorodnych dań nie brakowało. W tym roku do miasta zagościły nowe food trucki, które serwowały m.in. pokaźnych rozmiarów burgery, których średnica wynosiła aż 50 centymetrów.

Oprócz tego można było spróbować m.in. kuchni meksykańskiej, amerykańskiej czy węgierskiej. w Nie zabrakło także, tradycyjnych burgerów i frytek. A na szukających słodkości i ochłodzenia, czekały lody i orzeźwiające lemoniady.

Fani ulicznej kuchni mają spory wybór, jeśli chodzi o jedzenie, ale IV Festiwal Smaków Food Trucków zadbał także o atrakcje poboczne. Co za tym idzie, prócz pysznych dań, można także było wziąć udział w grze terenowej bądź zrelaksować się w specjalnie przygotowanej strefie chill-outu. Na młodszych czekała także strefa kreatywna.

Jeżeli ktoś nie zdążył jeszcze odwiedzić zlotu food trucków to nic straconego! Charakterystyczne pojazdy na smakoszy czekać będą jeszcze w niedzielę 9 sierpnia, od godziny 12:00 do 20:00!

Fot. Grzegorz Renusz Fot. Grzegorz Renusz Fot. Grzegorz Renusz Fot. Grzegorz Renusz Fot. Grzegorz Renusz Fot. Grzegorz Renusz Fot. Grzegorz Renusz Fot. Grzegorz Renusz Fot. Grzegorz Renusz Fot. Grzegorz Renusz Fot. Grzegorz Renusz Fot. Grzegorz Renusz Fot. Grzegorz Renusz Fot. Grzegorz Renusz Fot. Grzegorz Renusz


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24