31.07.2020 11:05 0 Kwt/UM Gdynia

Gdynia: 72 latarnie doświetlą przejścia dla pieszych

zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

W Gdyni jest coraz jaśniej, oszczędniej i bezpieczniej. Wszystko za sprawą ponad 5,5 tysiąca latarni, które zyskały energooszczędne oprawy LED. W najbliższym czasie doświetlonych zostanie 100 przejść dla pieszych w różnych dzielnicach Gdyni. W 2021 roku bezpieczniej będzie na 36 przejściach dla pieszych, przy których zamontowane zostaną 72 latarnie z oprawami LED.

Trwa wielka oświetleniowa rewolucja gdyńskich ulic. W ramach umowy z Energą Oświetlenie Sp. z o.o. doświetlonych zostanie 100 przejść dla pieszych w różnych dzielnicach Gdyni. Wytypowano już 36 lokalizacji, które zostaną doświetlone w pierwszej kolejności.

Liczymy na to, że Energa Oświetlenie sprawnie przeprowadzi proces projektowania, aby w 2021 roku nowocześnie doświetlić wytypowane przez nas 36 przejść dla pieszych, przy których zamontujemy 72 latarnie z oprawami LED. To bardzo ważna oświetleniowa inwestycja, nie tylko z uwagi na konkretne energetyczne atuty takiego oświetlenia i ekologii. W tym przypadku łączymy aspekty oszczędnościowe z naszą strategią poprawy bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców na drogach. Większość nowych latarni pojawi się zatem na „zebrach” znajdujących się na codziennych trasach szkolnych. To kolejny kamień milowy w ramach miejskich działań optymalizujących bezpieczeństwo gdyńskich uczniów i przedszkolaków – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Wszystkie lokalizacje, w których pojawią się nowe latarnie z oprawami LED, były konsultowane przez specjalistów wchodzących w skład specgrupy ds. bezpieczeństwa uczniów. Grupa ta od roku intensywnie pracuje nad rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo wokół placówek edukacyjnych.

Dbamy o bezpieczeństwo najmłodszych pieszych, ale nie zapominamy o potrzebach pozostałych mieszkańców. Dlatego też w ramach umowy z Energą Oświetlenie zadbamy o dodatkowe latarnie LED w obrębie przejść na osiedlowych ulicach, ale też na ruchliwej ulicy Hutniczej. Doświetlimy te lokalizacje, które generują spory ruch pieszy, a nie są wyposażone w sygnalizację świetlną – tłumaczy Jakub Ubych, radny miasta i przewodniczący komisji.

Poniżej lista 36 z zaplanowanych 100 przejść dla pieszych, które

W pierwszej kolejności w nowe latarnie z oprawami LED zostaną doposażone 3 przejścia na ul. Chabrowej na wysokości SP nr 16, 1 przejście na ul. Rozewskiej przy SP nr 40, 1 przejście na ul. Chylońskiej przy SP nr 10, 1 przejście na ul. Grabowo przy SP nr 17, 1 przejście na ul. Wolności przy II L.O., 1 przejście na ul. Biskupa Dominika przy bibliotece (okolice Szkoły Muzycznej), 1 przejście na ul. Łowickiej w okolicy Amerykańskiej Szkoły Podstawowej, 2 przejścia na ul. Sandomierskiej przy pętli autobusowej w rejonie Przedszkola nr 23, 1 przejście na ul. II Morskiego Pułku Strzelców, 1 przejście na ul. Witomińskiej przy cmentarzu, 3 przejścia na skrzyżowaniu ulic Komandorskiej i Mireckiego, 1 przejście na ul. Gniewskiej na wysokości budynku nr 17, 1 przejście na ul. Kartuskiej (przy przejściu pod Obwodnicą), 1 przejście na ul. Morskiej wysokość budynku 495, 7 przejść na ul. Hutniczej (na wysokości ul. Północnej, przy granicy z Rumią, przy II Urzędzie Skarbowym, przy nr 10, na wysokości ul. Krzywoustego), 4 przejścia na ul. Stryjskiej ( 2 przejścia na wysokości przystanku SKM Redłowo, 2 przejścia na wysokości wjazdu na ul. Halicką), 1 przejście w okolicy skrzyżowania ul. Wielkokackiej i Długiej, 2 przejścia na ul. Małokackiej na wysokości ul. Konwaliowej, 1 przejście na ul. Unruga przy ul. Tokarskiej, 2 przejścia na ul. Powstania Styczniowego (na wysokości ulicy Weteranów i Powstańców Chłopskich).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24