08.06.2020 16:11 0 rp/pgs.pl

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie wypełnia swój grafik wydarzeniami

Fot. pgs.pl

Swoje drzwi otworzyła już na początku maja, z każdym tygodniem działając coraz prężniej i oferując widzom coraz bogatszą ofertę kulturalną. Obok otwartych wiosną wystaw, przedłużonych specjalnie dla pojawiających się z dnia na dzień coraz liczniej odwiedzających, Państwowa Galeria Sztuki oferuje także oprowadzania, a już niedługo specjalny harmonogram warsztatów. Taki program artystyczny odpowiadać będzie nawet najbardziej wymagającym widzom.

Choć liczba odwiedzających musi być podporządkowana zaleceniom GISu, zespół PGS nie rezygnuje z przygotowywania nowych wystaw i spotkań, tak wyczekiwanych przez ostatnie miesiące. Obecnie, na salach wystawienniczych o powierzchni ok 400 m2 (każda), prezentowane są trzy wystawy: "Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów", "Jan Lebenstein. Malarstwo i rysunek", "Urządzone. Zrealizowane. Prace z kolekcji Galerii Starmach".

W holach Galerii można ponadto oglądać dzieła sztuki ze zbiorów własnych. W połowie sierpnia zaprezentowane zostaną nowe zakupy, dokonane w ramach wsparcia dla lokalnych twórców. Wszystkie ekspozycje dostępne są od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-19:00.

Na wystawie "Jan Lebenstein. Malarstwo i rysunek", zgromadzono prace pochodzące z kolekcji Urszuli i Piotra Hofman, Bogdana Jakubowskiego, Kolekcji Galerii Fibak, Marii i Marka Pileckich. Zamierzeniem kuratorskim ekspozycji było znalezienie nowego - feministycznego klucza -według którego można analizować działa Lebensteina, nazywanego często jednym z ostatnich malarzy polskiej inteligencji.

Na wystawie znajdą się sztandarowe, monumentalne prace malarskie, między innymi z najbardziej chyba cenionego cyklu „Figur osiowych”. Były one poddawane interpretacjom zarówno w tekstach powstających w kręgu polityczno-kulturalnego środowiska „Kultury”, jak i omawiane przez wybitnych historyków i historyczki sztuki związanych z polskim obiegiem artystycznym – podkreśla Anna Czarnowska, główny specjalista ds. promocji w Państwowej Galerii Sztuki.

Fot. pgs.pl

Do 16 sierpnia otwarta jest także wystawa „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów", na której zgromadzono prace ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego oraz Muzeum Ziemii Drohobyckiej. Widzowie mogą zapoznać się z malarstwem okresu 20-lecia międzywojennego, będącym odbiciem życia artystycznego ówczesnego Lwowa. Prawdziwą gratką są wykonane przez Brunona Schulza freski z tzw. Willi Landaua, będące najprawdopodobniej ilustracją do baśni dla dzieci.

Fot. pgs.pl

Przez cały czerwiec, w każdy piątek od godziny 12:00, edukatorzy PGS oprowadzają po aktualnie prezentowanych wystawach, przybliżając widzom treść prezentowanych dzieł sztuki, wyjaśniając często niezrozumiałą sztukę nowoczesną.

Na tematy tych i wielu innych kulturowych wydarzeń można przeczytać więcej na stronie sopockiej galerii.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24