05.05.2020 13:24 0 raz/www.festiwalgdynia.pl/gdynia.pl

Gdyński festiwal filmowy znowu ma dyrektora artystycznego

fot. gdynia.pl

Zna się nie tylko na dobrym kinie, ale i na psychologii antropologii. Rozstrzygnięto konkurs na stanowisko dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Funkcję tę obejmie Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca i historyk filmu.

Stanowisko dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zostało przywrócone w ramach reformy organizacyjnej festiwalu, przeprowadzonej w wyniku szerokich konsultacji ze środowiskiem polskich filmowców. Zgodnie z regulaminem imprezy do połowy maja nowego dyrektora artystycznego ma oficjalnie powołać minister kultury i dziedzictwa narodowego, na wniosek Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który ogłosił konkurs.

Zainteresowanie objęciem funkcji dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych było spore. Spośród dziesięciu zgłoszeń, które wpłynęły na konkurs, ośmioro kandydatów wzięło udział w spotkaniu z komisją.

W naszym przekonaniu Tomasz Kolankiewicz posiada fenomenalną wiedzę o kinie polskim i światowym, podpartą głęboką znajomością socjologii, psychologii i antropologii. Jego wysoka etyka pracy własnej i w zespole idzie w parze z niezależnością osądów. Ma też niezbędne na tym stanowisku doświadczenie w zarządzaniu ludźmi oraz zdolności menedżerskie – mówi Joanna Kos-Krauze, przewodnicząca komisji konkursowej.

Jak podaje serwis prasowy festiwalu, Tomasz Kolankiewicz jest filmoznawcą i historykiem filmu, kuratorem cykli filmowych, prowadzącym prelekcje i rozmowy o filmie. Jako programista filmowy ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z telewizją, festiwalami filmowymi, kinami i instytucjami kultury (m.in. Nowym Teatrem, Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, Europejskim Centrum Solidarności). W latach 2008-2017 był redaktorem programowym w redakcji filmowej TVP Kultura.

Najważniejszym zadaniem dyrektora artystycznego będzie selekcja do Konkursu Głównego oraz do Konkursu Filmów Krótkometrażowych. W obu przypadkach może się on wesprzeć opinią zespołów selekcyjnych, które powoła. Poza tym będzie miał także wpływ na skład ciał jurorskich. Stoi przed nim ponadto wyzwanie stworzenia warunków dla szerokiej dyskusji środowiskowej podczas Festiwalu, oczekiwanej przez filmowców, w tym zaproponowanie programu spotkań branżowych – zapowiada Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaplanowany jest na 14-19 września. W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce i na świecie organizatorzy analizują alternatywne opcje, w tym ewentualną zmianę terminu wydarzenia. Wszelkie decyzje w tej sprawie może podjąć Komitet Organizacyjny, jednak nie wcześniej niż pod koniec maja.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24