29.03.2020 14:30 1 raz

Kierowco pomóż płazom! Zwolnij...

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Wiosna tuż, tuż! Płazy rozpoczęły wędrówkę przez pomorskie drogi. Leśnicy apelują więc do kierowców, aby uważali na zwierzęta, by te mogły się rozmnażać.

Celem corocznego marszu m.in. żab są miejsca, w których będą mogły się rozmnażać. Niestety wiele z nich zginie pod kołami samochodów. Dlatego leśnicy pomogą płazom w bezpiecznym dotarciu do celu. A przy okazji apelują do kierowców, by zwolnili.

Z łąk i lasów migrują tysiące żab, ropuch i traszek. Zwierzęta zmierzają do stawów, gdzie będą się rozmnażać. Żeby dojść do celu, muszą przedostać się przez ruchliwe ulice. Mimo starań kierowców by omijać płazy, wiele z nich ginie pod kołami samochodów — przyznaje Łukasz Plonus z Nadleśnictwa Gdańsk.

Dlatego na jednej z takich migracyjnych tras, półkilometrowym odcinku ulicy Spacerowej w Gdańsku, przyrodnicy postawili osłony zatrzymujące płazy.

Leśnicy zbierają zwierzęta i przenoszą bezpiecznie na drugą stronę ulicy w pobliże stawów małej retencji leśnej — mówi nadleśniczy dr inż. Janusz Mikoś.

Przy osłonach, co kila metrów, wkopane zostały pojemniki, do których wpadają wędrujące płazy. Ich kontrole prowadzone są trzy razy dziennie. Po każdej kontroli leśnicy przenoszą płazy do pobliskich stawów. Dzięki tej akcji wiele żab, ropuch i traszek uniknie śmierci pod kołami samochodów.

W ten sposób w ubiegłym roku uratowano setki żab, ropuch i traszek.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24