25.03.2020 12:40 4 mike/mat. pras. OPEC

Niełatwe zadania przedsiębiorstw komunalnych w obliczu pandemii

Mat. pras. OPEC

Podobnie jak w większości krajów objętych pandemią koronawirusa, w Polsce obowiązują zalecenia, by, o ile to możliwe, pozostawać w domu. Życie jednak musi się toczyć dalej, a osoby przebywające na przymusowej czy dobrowolnej kwarantannie liczą na to, że będą miały zapewniony względny komfort i dostęp do mediów. Tutaj ważną rolę mają do odegrania spółki komunalne. Na przykładzie gdyńskiego OPEC sprawdziliśmy, jak realizują swoje zadania w realiach przeciwdziałania pandemii.

To naturalne, że potrzebujemy ciepła…

… zwłaszcza że marzec, szczególnie nocami, okazał się miesiącem dość chłodnym. Nic dziwnego, że spędzając większą część czasu w domu, oczekujemy, iż ominą nas problemy z dystrybucją ogrzewania i ciepłej wody. Okręgowe Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z Gdyni zaopatruje w ciepło mieszkańców: Gdyni, Rumi, Wejherowa oraz części gminy Kosakowo.

Źródło ciepła dla msc stanowi funkcjonująca na terenie Gdyni elektrociepłownia gdyńska wchodząca w skład PGE EC. Dwie magistrale oraz rurociągi przesyłowe i rozdzielcze tworzą sieć wodną, którą dostarczane jest ciepło w wodzie gorącej – od źródła do odbiorców – głównie w celach grzewczych (c.o.) i do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) – informują przedstawiciele OPEC.

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Mimo sytuacji kryzysowej, dostarczenie ciepła jest pod ciągłą kontrolą. Dyspozytorem sieci ciepłowniczej OPEC jest dział Dyspozycji i Optymalizacji Eksploatacji. Miejskie sieci są pod stałym nadzorem, by zapobiegać ewentualnym awariom, a jeśli do nich dojdzie – szybko usuwać ich skutki.

Ciepło dla Wejherowa

Na terenie Wejherowa OPEC dostarcza ciepło, które pochodzi z własnych źródeł – ciepłowni węglowej i elektrociepłowni gazowej. Ciepłownia węglowa w połączeniu z blokiem kogeneracji sprawia, że w przypadku wysokiego zapotrzebowania, czy też stanów awaryjnych, posiada wystarczający zapas mocy z pozostałych jednostek. Gwarantuje zatem bezpieczeństwo energetyczne odbiorcom ciepła w mieście.

„System ciepłowniczy pracuje nieprzerwanie przez całą dobę, dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie osobowego nadzoru nad jego funkcjonowaniem, dyspozycję służb eksploatacyjnych i 24-godzinną gotowość pogotowia ciepłowniczego” – podają przedstawiciele spółki OPEC.

Kryzys nie zwalnia z obowiązków

Podstawowym zadaniem naszego przedsiębiorstwa jest bezpieczna i niezawodna dostawa ciepła do mieszkańców, dlatego w obliczu obecnej pandemii podejmujemy niezbędne kroki, aby zachować ciągłość pracy, świadczyć usługi oraz terminowo realizować zobowiązania umowne oraz publiczno-prawne – wyjaśnia Janusz Różalski, prezes zarządu gdyńskiego OPEC. – Poza licznymi działaniami profilaktycznymi wprowadziliśmy uregulowania wewnętrzne dotyczące organizacji pracy w naszym przedsiębiorstwie. Szczególne wyzwanie stoi przed pracownikami eksploatacji, których zadaniem jest zapewnienie nieustannego świadczenia usług w zakresie produkcji i dostawy ciepła do odbiorców. Na szczęście, pracownicy OPEC mają dużą świadomość tego, że pracują w firmie, która przede wszystkim spełnia swoją misję służby na rzecz mieszkańców miast, na terenie których działamy – dodaje.

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Podobnie jak w przypadku spółki PEWIK, której funkcjonowanie opisaliśmy w tym artykule, wiele osób zatrudnionych w OPEC nie może świadczyć pracy zdalnej. Gdyński dostawca ciepła podjął jednak wiele kroków, by zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników, począwszy od kampanii informacyjnej, a skończywszy na zapewnieniu środków higienicznych i ochronnych. Wprowadzono też system pracy rotacyjnej i dyżury telefoniczne, co jest sporym wyzwaniem w firmie zatrudniającej około pół tysiąca osób. W ramach zabezpieczenia klientów OPEC, zdecydowano o zamknięciu firmy dla osób z zewnątrz. Stosowną informację zamieszczono na stronie internetowej i Facebooku. Klienci mają do dyspozycji komunikację telefoniczną, elektroniczną i poprzez platformę e-bok. Korespondencję można zostawiać poprzez okienko w kancelarii podawczej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24