25.02.2020 13:00 44 rp

Budowa drogi Wejherowo–Celbowo wróciła do punktu wyjścia

Źródło: gmina Puck

To już pięć lat od podjęcia uchwały powiatu w sprawie budowy drogi łączącej powiat pucki i wejherowski. W 2017 roku miała zakończyć się realizacji dokumentacji na alternatywną trasę dla drogi wojewódzkiej nr 216, łączącej oba powiaty. Tymczasem pojawiła się kolejna decyzja, na którą starosto czekało blisko dwa lata. Sprawa ona, że kwestia budowy drogi wraca do punktu wyjścia.

Już w 2015 roku zabezpieczono środki, przygotowano projekt, ale kiedy mieszkańcy dowiedzieli się, że droga, która miałaby ułatwić komunikację, będzie przebiegała przez Puszczę Darzlubską, środowisko leśne i obszar Natura 2000 opinie zostały podzielone. „Puszcza musi pozostać taka jaka jest” – podkreślali mieszkańcy Kąpina, którzy byli przeciwni modernizacji drogi powiatowej Wejherowo–Celbowo. Wtedy też zaczęły się schody, które samorządowcy zamierzali mimo wszystko pokonać.

Nie chcieliśmy wytyczać nowej ścieżki, to droga powiatowa, która już istnieje. Zależało nam jedynie, aby była w nawietrzni asfaltowej i żeby pojawiła się tam także ścieżka pieszo-rowerowa – komentował "Jacek Thiel", wicestarosta wejherowski, w programie Gość Dnia radia Norda FM i Twojej Telewizji Morskiej.

Projektant wiele razy uzupełniał raport o nowe informacje, sięgał po opinie i po dokończeniu dokumentu wójt gminy Puck wydał pozytywną opinię środowiskową. Stowarzyszenia ekologiczne były jednak przeciwne. Zgłosili się ze swoim sprzeciwem do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, gdzie przyszło czekać kolejne półtora roku na decyzję. Ta pojawiła się w styczniu 2020 roku – okazało się, że projekt jest do ponownego rozpatrzenia.

Jesteśmy na podobnym etapie, na którym byliśmy. Czekają nas ponownie badania ekologiczne, które wymagają cyklu rocznego, a mogą one potrwać kolejnych kilka lat – dodaje wicestarosta.

Przypomnijmy, że projekt budowy drogi pomiędzy Celbowem a Wejherowem spotkał się ze zróżnicowaną opinią mieszkańców miejscowości położnych w rejonie planowanej inwestycji. Kilka lat temu odbyły się także konsultacje społeczne, podczas których nie kryli oni swoich obaw. Samorząd powiatu nie rezygnuje jednak z planów i będzie dążył do realizacji inwestycji, która ma przynieść same korzyści, a nie dzielić mieszkańców.

Całą rozmowę z wicestarostą można obejrzeć tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24