23.02.2020 12:30 1 Kwt/Muzeum Obrony Wybrzeża

Kolejne pamiątki po helskim obrońcy trafily do muzeum

źródło: Muzeum Helu/Facebook

Kolejne pamiątki po obrońcy Helu z 1939 roku, pełniącym służbę na 22 baterii przeciwlotniczej trafiły do muzeum. Kpr. pchor.art. Alfons Malicki był jedną z osób, która bez chwili zawahania była w stanie poświęcić swoje życie w imię ojczyzny.

Pamiątki, które trafiły do helskiego muzeum przekazał syn obrońcy Mariusz Malicki. Wśród nich znajdują się między innymi wspomnienia z czasów walk na Helu.

Wśród rzeczy przekazanych do Muzeum są dokumenty oraz spisane już po wojnie wspomnienia z czasów walk na Helu oraz całego okresu niewoli jenieckiej wraz z fotografiami. Niezwykle wartościowym źródłem jest korespondencja – pisane do rodziny i przyjaciół listy z obozów jenieckich, gdzie Alfons Malicki trafił po kapitulacji Helu i w których przebywał do kwietnia 1945 roku. Wszystkie przekazane dokumenty są obecnie digitalizowane w Muzeum Helu, a w przyszłości posłużyć mogą jako baza ciekawych publikacji. Przy okazji przypominamy, że Pan Władysław Szarski - dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża, od lat pracuje nad ustaleniem pełnej Listy Obrońców Helu – informuje Muzeum Helu.

Osoby posiadające podobne dokumenty i pamiątki mogą także nawiązać kontakt z Muzeum Helu lub z Muzeum Obrony Wybrzeża. Przekazanie ich pozwoli na zachowanie pamięci o Obrońcach Helu dla przyszłych pokoleń.

Lista Obrońców Helu powstała w 2011 roku. Adm. Steyer pełniący funkcję dowódcy Rejonu Umocnionego Hel informował, że w skład jednostek lądowych wchodziło około 2800 żołnierzy, natomiast kpt. Jerzy Staniewicz oficer mob. w sztabie obrony Helu twierdził, że stan żołnierzy łącznie z załogami okrętów wynosił około 5000 żołnierzy.

Aktualna lista zawierająca nazwiska obrońców Helu znajduje się tutaj..

źródło: Muzeum Helu/Facebook

źródło: Muzeum Helu/Facebook


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24