03.02.2020 16:01 11 rp/fb.com

Puck w lutym będzie wyglądał jak sprzed 100 lat?

Źródło: Fb.com

Dwie bramy triumfalne i girlandy na ratuszu, korowód z generałem ze swoją świtą, przywitanie Józefa Hallera kwiatami przez wnuczki byłego wiceburmistrza Antoniego Miotka – to za mało. Władze Pucka liczą na pomoc mieszkańców w przystrojeniu miasta na setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem. – To nasze wspólne święto – apelują.

Przywitanie Hallera w Pucku uda się zrekonstruować, o czym zapewniają władze miasta. Nie zabraknie odwzorowania niemalże z chirurgiczną precyzją tego, jak wyglądała wizyta generała 100 lat temu, na nic jednak starania samorządowców i organizatorów imprezy jeżeli do niej – nie włączą się mieszkańcy.

Dlatego też burmistrz Pucka zwraca się z gorącą prośbą do mieszkańców miasta, a w szczególności do właścicieli posesji, usytuowanych przy ul. Wejhera, Wojska Polskiego od ul. Wejhera do ul. Gdańskiej i Gdańskiej o przystrojenie swoich posesji wstęgami, zielonymi girlandami, flagami (państwowymi, kaszubskimi, miejskimi) lub podobnymi elementami świątecznego wystroju.

Część uczestników korowodu stanowić będą pasażerowie historycznego pociągu, który przyjedzie z Gdańska do Pucka i zawita na dworcu ok. godz. 9.30. Z dworca uczestnicy udadzą się wyżej wymienionymi ulicami miasta na Stary Rynek, na miejsce uroczystości głównych – podkreśla Hanna Pruchniewska. – Niech udekorowanie naszych okien, ogrodzeń i miejsc przed posesją na dzień 10 lutego, będzie zewnętrznym wyrazem oczekiwania i przeżycia tego dnia.

O tym, jak wyglądało świętowanie nawet kilkadziesiąt lat temu, przypomina Maria Antoniewicz, ze swoim prywatnym archiwum.

Źródło: Archiwum Marii Antoniewicz Źródło: Archiwum Marii Antoniewicz Źródło: Archiwum Marii Antoniewicz Źródło: Archiwum Marii Antoniewicz Źródło: Archiwum Marii Antoniewicz

Odświętny wygląd jest szczególnie ważny na trasie rekonstrukcji historycznej od dworca ulicą Wejhera, Wojska Polskiego, przez Rondo Płażyńskiego, ulicę Wałowa, Gdańską i Stary Rynek, ale burmistrz zaznacza, że Puck powinien odmienić się w całości, na co po cichu liczy włodarz.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24