03.02.2020 14:19 19 mike/KWP Gdańsk

Podejrzani o zabicie żubra na Pomorzu trafili za kraty

Fot. KWP Gdańsk

Jak poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku, słupskim funkcjonariuszom udało się zatrzymać dwóch mężczyzn, który są podejrzani o zabicie żubra. Do zdarzenia doszło w połowie listopada 2019 roku.

Przypomnijmy – 17 listopada ubiegłego roku mieszkańcy miejscowości Dąbrówno (gm. Potęgowo) dokonali makabrycznego odkrycia. W pobliżu Główczyc znaleziono martwego żubra, z odciętą głową. Niewykluczone, że był to ten sam osobnik, którego widywano w różnych miejscowościach Nordy. Według pierwotnych ustaleń, zwierzę padło ofiarą kłusowników lub zostało przypadkowo zastrzelone podczas polowania. Tę wersję potwierdziła wówczas sierż. sztab. Monika Sadurska z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.

W sprawie wszczęto intensywne dochodzenie. Wiadomość o śmierci zwierzęcia wstrząsnęła również miejscowymi myśliwymi, którzy wyznaczyli nagrodę w wysokości 5000 złotych dla osoby, która wskaże sprawcę zabicia żubra. W poniedziałek (3 lutego) funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku poinformowali o zatrzymaniu dwóch podejrzanych w tej sprawie – 21- i 29-latka.

Intensywna praca funkcjonariuszy doprowadziła do zatrzymania 21-letniego mieszkańca powiatu słupskiego i 29-letniego mieszkańca powiatu lęborskiego. Mężczyźni dzisiaj zostaną doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Lęborku, gdzie prawdopodobnie usłyszą zarzuty z art. 181 § 2 kk i z art. 263 kk, w którym mowa o nielegalnym posiadaniu broni. Sprawcom grozi kara do 8 lat więzienia – czytamy w komunikacie KWP Gdańsk.

Fot. KWP Gdańsk

Z nieoficjalnych informacji wynika, że do zatrzymania przyczynili się świadkowie, którzy mieli widzieć samochód, jakim poruszali się podejrzani.

Ocenia się, że cała światowa populacja żubrów liczy około 5,5 tys. osobników, z czego około 1900 w Polsce. Najczęściej żubry można napotkać w rejonie Puszczy Białowieskiej i Puszczy Knyszyńskiej. W ostatnich latach były też widywane na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, w rejonie Mirosławca i Drawska Pomorskiego. Na Nordzie żubry występują sporadycznie.
Żubr jest gatunkiem ściśle chronionym, co reguluje Ustawa o Ochronie Przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. nr 92, poz. 880). Na podstawie tej ustawy Minister Środowiska wydał Rozporządzenie z dnia 6 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. RP, poz. 1348). Odpowiedzialność karną za „zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach” reguluje Kodeks karny, przewidując za to przestępstwo od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.