31.01.2020 09:50 9 rp/TTM

Ministerstwo potwierdza: potrzebni są fachowcy

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawiła się prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego. Wśród najbardziej pożądanych kierunków kształcenia pojawiły się te, które są już są realizowane w powiecie wejherowskim, a kolejne mają szansę do nich dołączyć.

Automatyk, kierowca mechanik, mechatronik, murarz-tynkarz, technik budowy dróg, technik programista, technik spawalnictwa – to tylko wybrane zawody szkolnictwa branżowego, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na pracowników na krajowym rynku pracy. Już po raz drugi, w formie obwieszczenia, Minister Edukacji Narodowej ogłosił prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.

Opublikowana lista nie pozostawia złudzeń – szkolnictwo zawodowe jest niezbędne, a pracowników mających fach w ręku jest ciągle zbyt mało. Okazuje się, że inwestowanie w ostatnim czasie ogromnych środków w szkoły branżowe ma sens. Wśród opublikowanych perspektywicznych zawodów znalazło się wiele takich, na których szkolenie postawiono w powiecie wejherowskim.

Jesteśmy jako powiat bardzo dobrze przygotowani, jeżeli chodzi o pracownie specjalistyczne do kształcenia zawodowego, u nas 60 procent całego kształcenia to kształcenie zawodowe – zaznacza Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Wraz z opublikowaną listą mają się pojawić bowiem większe subwencje z budżetu państwa na naukę w takich kierunkach, jak elektryk, energetyk czy elektormechanik. Doświadczenie między innymi w tych zawodach można zdobyć w wejherowskim „Elektryku”. Jak się okazuje, także w „Samochodówce” wiele z potrzebnych profesji jest już w trakcie nauczania.

Swoje badania prowadzi także Powiatowy Urząd Pracy. Wyniki potwierdzają trendy zawarte w prognozie ministerstwa.

Na podstawie naszego badania powstaje wykaz zawodów między innymi deficytowych. Pokazuje on, że będziemy potrzebowali głównie elektryków, elektromonterów, kucharzy, kierowców czy murarzy – zaznacza Marzena Plackowska, kierownik Pośrednictwa Pracy w PUP w Wejherowie.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Fot. Damian Klechowicz/TTM

W zapotrzebowaniu pojawia się również zawód spawacza, do którego uczniowie już teraz mogą zdobywać odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje w Powiatowym Zespole Szkół nr 4, mimo że oficjalnie profesja technik spawacz jeszcze nie jest tam nauczana.

Jeszcze nie mamy podpisanego rozporządzenia zmieniającego podstawę programową kształcenia w zawodach, ale jest ona na ostatnim etapie uzgodnień, lada moment powinna ukazać się w aktach prawnych. Jesteśmy gotowi do pracy z młodzieżą – komentuje Anna Wilk, dyrektor PZS nr 4 w Wejherowie.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości na liście zawodów, które dzisiaj są pożądane, nie dojdzie do wielu zmian. Wszystkie informacje o popularnych profesjach można znaleźć na stronie ministerstwa


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...