27.01.2020 15:52 4 rp/UM Rumia

Masz niepotrzebne firanki? Przynieś je do Rumi, tam zrobią z nich torby

Źródło: UM Rumia

Pracownicy Centrum Integracji Społecznej w Rumi chcą dać drugie życie niepotrzebnym już firankom. Nie byle jakie życie, bo ekologiczne. Przyuczając podopiecznych do zawodu krawcowej, przerobią zużyty materiał na wielorazowe torby, a ich dzieła trawią do mieszkańców.

"Foliówki" – popularne worki, które służą do pakowania niewielkich zakupów, a po kilkudziesięciu minutach kończą w śmietniku jako odpady. Później rozkładają się blisko 500 lat. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem ich problemu jest korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, co nie tylko sprzyja środowisku, ale i oszczędnościom. Takie przygotowuje się m.in. w Rumi.

Samorząd już niejednokrotnie pokazał, że walczy z problemem jednorazowych „foliówek”. Podczas „Dnia bez opakowań foliowych” na mieszkańców czekały ekologiczne torby przyjazne środowisku, które można było znaleźć w kilku miejscach w mieście. Teraz czas na kolejne innowacje – wielorazowe torby z zużytych firan, które ostatecznie zostaną wyłożone w sklepach na terenie miasta i ponownie rozdane mieszkańcom.

Fot. TTM Archiwum

Powinniśmy promować zamianę plastiku na produkty wielokrotnego użytku. Mamy bardzo dużo rzeczy w domu, którym możemy nadać drugie życie i przerobić. Cieszę się, że dzięki działalności CIS-u możemy te ciekawe pomysły realizować – mówi radna Anna Okrój, pomysłodawczyni akcji.

Pierwsze wielorazowe torby zostały już uszyte, przeszły testy i pomyślnie zdały egzamin. Zdaniem koordynatora, są one trwałe, a na dodatek można je łatwo wyprać i wysuszyć. Nadają się do przechowywania suchych owoców i warzyw, pieczywa czy też produktów mącznych. Nie zajmują dużo miejsca, mają też ściągacz, a co najważniejsze – są zamiennikiem dla kilkudziesięciu albo nawet kilkuset jednorazowych siatek.

Akcja ruszyła w poniedziałek (27 stycznia), a wszelkie materiały, mające posłużyć do stworzenia wielorazowych toreb, można przynosić do siedziby Centrum Integracji Społecznej w Rumi (ul. Starowiejska 46), od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30. Materiały będą także przyjmowane w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi (ul. Rodziewiczówny 10) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00. Niewykluczone, że wprowadzone zostaną także popołudniowe dyżury. Organizatorzy proszą, by przynoszone firanki były wyprane. Chętni mogą również pomóc w szyciu toreb.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24