27.01.2020 12:05 0 mike/KAS/Podatki.gov.pl

Urzędnicy przestrzegają przez fałszywymi SMS-ami

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Cyberprzestępcy uważnie śledzą nowe możliwości łamania prawa w sieci. Ostatnio uaktywnili się w wyłudzaniu pieniędzy na podstawie rzekomego zadłużenia na mikrorachunku podatkowym. Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej zalecają czujność, a przede wszystkim – niereagowanie na fałszywe SMS-y.

Nie wszyscy podatnicy zdążyli się jeszcze przyzwyczaić do nowego narzędzia, jakim jest mikrorachunek podatkowy. Być może wykorzystując tę niewiedzę, nie próżnują przestępcy, którzy rozsyłają SMS-y o konieczności uregulowania rzekomej zaległości na indywidualnym rachunku podatkowym.

„Twój indywidualny rachunek podatkowy wykazuje obciazenie w kwocie 6.18 PLN. Prosimy splacic zadluzenie, aby uniknac egzekucji” – to przykład jeden z fałszywych SMS-ów (pisownia oryginalna).

Uwagę odbiorcy powinna zwrócić niestaranna pisownia, ale to nie wszystko. Wiadomości zawierają też link, który może przekierowywać do niebezpiecznych stron. Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej podkreślają, że nie są nadawcami takich wiadomości i stanowczo odradzają jakąkolwiek reakcję na podobne SMS-y.

Otwieranie linków zamieszczonych w takich wiadomościach oraz wysyłanie odpowiedzi do nadawcy może spowodować przekazanie danych nieuprawnionym osobom – przestrzegają przedstawiciele KAS.

Czym właściwie jest mikrorachunek podatkowy? Jak informuje rządowy Portal Podatkowy, jest to indywidualny rachunek podatkowy, który od 1 stycznia 2020 roku służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Aby sprawdzić numer osobistego mikrorachunku, należy skorzystać z generatora online lub udać się do właściwego urzędu skarbowego. Składa się on z 26 znaków.

Źródło: Podatki.gov.pl

Urzędnicy z Ministerstwa Finansów przypominają, że indywidualny rachunek podatkowy służy wyłącznie do wpłat środków. Zwroty i nadpłaty podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach. Więcej na temat mikrorachunku można znaleźć tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24