27.01.2020 14:15 14 rp/TTM

‘Podatek od przyjaciela’ w regionie bez zmian

Fot.Monika Wejer/TTM

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nie od dziś wiadomo jednak, że za tę przyjaźń… trzeba płacić. Górną granicę podatku od posiadania psa ustalił szef resortu finansów na kwotę ponad 125 złotych rocznie. Władze lokalne samodzielnie decydują o wysokości pobieranej opłaty, wprowadzając także ulgi.

Okazuje się, że wielu mieszkańców posiadających czworonogi ma wątpliwości, kto powinien płacić podatek, a kto jest od niego zwolniony.

Mój pies jest u teściowej, a teściowa ma podwórko, więc nie płaci podatku – tłumaczy Andrzej z Redy. – Jeżeli pies byłby w bloku, to wtedy bym płacił, ale tych opłat jest tyle, że już sam nie wiem – przyznaje.

Chyba jesteśmy zwolnieni z tej opłaty – zastanawia się Alina, mieszkanka z Redy. – Wiem, że podatek kiedyś był, ale wydaje mi się, że burmistrz go zniósł.

Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miasta w Redzie – nie zniósł. Opłata za czworonożnego przyjaciela wynosi 72 zł rocznie. W każdym z samorządów jest ona jednak różna.

Nie mamy zbyt dużych wpływów z tych opłat – zaznacza Łukasz Kamiński, zastępca burmistrza Redy.

Te zostają przeznaczone m.in. na psie śmietniki. W Wejherowie kwota psiego podatku wynosi 75 zł.

Dawno nie było u nas podwyżek za tę opłatę i na pewno nie planujemy, więc jesteśmy daleko od tych maksymalnych stawek – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

W stolicy powiatu osoby powyżej 65. roku życia oraz inwalidzi z pierwszą grupą, jeśli posiadają tylko jednego psa, to są zwolnieni z płacenia za niego podatku. Natomiast w gminie Wejherowo zwolnione z niej są osoby, które samotnie prowadzą gospodarstwo domowe, jak również te, które posiadają psa asystującego – tłumaczy Tomasz Drozdowski, kierownik referatu Inżynierii Środowiska Urzędu Gminy Wejherowo.

Fot.Monika Wejer/TTM Fot.Monika Wejer/TTM Fot.Monika Wejer/TTM Fot.Monika Wejer/TTM

Dla wszystkich pozostałych ta opłata wynosi 48 złotych rocznie. Z kolei władze Rumi nie wprowadziły opłaty dla właścicieli psów. Wpływy z podatku były niewielkie, a koszty – znaczące. Weryfikacja tego, kto płaci, a kto nie, następuje w momencie zgubienia się czworonoga. Warto przypomnieć, że posiadacze czworonogów muszą zapłacić "psi podatek" do końca kwietnia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...